Atomic three-body problem
Atomik üç cisim problemi
  1. Tez No: 952260
  2. Yazar: METİN AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Matematik, Physics and Physics Engineering, Mathematics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bazı kuantum mekaniksel çok cisim sisteminin Schrödinger denklemini yüksek mertebeden küresel koordinatlarda tam olarak çözmek mümkündür. Bu denklemin çözüm yollarından biri, sisteme ait toplam dalga fonksiyonunun r=0 komşuluğunda Fock açılımıdır. Diğer bir yol ise, dalga fonksiyonunun genelleştirilmiş Laguerre polinomları L_n^ν ve yüksek mertebeden küresel harmonik fonksiyonlar Y_ λμ(Ω)'nın ortonormal tam bir baz setine göre seriye açmaktır. Geri götürme (indirgeme) bağıntıları elde edildikten sonra matris formuna geçilir ve trivial olmayan çözümler için seküler determinant inşa edilir. ξ enerji parametresine bağlı olarak bu determinant çözülerek enerji özdeğerlerine ulaşılır.
Özet (Çeviri)
It is possible to solve the Schrödinger equations of some quantum mechanical many-body system exactly in hyperspherical coordinates. One solution to this equation is the Fock expansion of the total wave function of the system in the neighborhood of r=0. Another method is to expand the wave function into a series for an orthonormal complete basis set of generalized Laguerre polynomials, L_n^ν, and hyperspherical harmonic functions, Y_λμ (Ω). After obtaining the reduction relations, the matrix form is proceeded and the secular determinant is constructed for non-trivial solutions. The energy eigenvalues are obtained by solving this determinant depending on the energy parameter ξ.