Distribution of spatial access: The case of Middle East Technical University staff
Mekansal erişimin dağıtımı: Orta Doğu Teknik Üniversitesi çalışanları örneği
  1. Tez No: 952323
  2. Yazar: TUĞBA YAREN ÇARIKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL BAYIRBAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, kamu otoritelerinin vatandaşların hareketliliğini nasıl şekillendirdiğini bunun mekânsal erişimin dağıtımı ile ilişkisini, bireylerin bu dağıtıma ve eşitsizliklere nasıl tepki verdiğini analiz etmektedir. Bu doğrultuda odak noktası ODTÜ çalışanlarının işyerleri olan ODTÜ kampüsüne erişimidir, kampüsün erişimi daha önce alınan kararlara ek olarak ulusal ölçekteki tasarruf tedbirlerinin bir parçası olarak personel servislerinin kaldırılması ile çalışanların kampüse erişimi önemli ölçüde kısıtlanmıştır. Bu tez, erişimin kamu otoriteleri tarafından eşitsiz dağılımının kullanıcılar/çalışanlar için sadece maddi değil zihinsel maliyetler ürettiğini ileri sürmektedir. Erişimin kısıtlanmasının etkilerini anlamak için, bu çalışma erişimin dağıtımını analitik bir başlangıç noktası olarak kullanmakta ve dağıtımdan kaynaklı eşitsizlikleri ise erişilebilirlik kavramı ile incelemektedir çünkü erişilebilirlik dereceli ve göreli olarak kullanılabilir. Erişilebilirliğin ölçülebilmesi için ise (coğrafi) yakınlık ve hareketlilik kavramları kullanılmaktadır. (Coğrafi) yakınlık kaçınılmaz olarak eşitsizken hareketlilik yakınlıktan kaynaklı eşitsizliklere çözüm olabilir ya da onları derinleştirebilir. Bu bağlamda, ODTÜ personeli işyerlerine erişimlerini sürdürmeleri gereken hareketli aktörlerdir. Çalışanların hareketli aktörlerin aldığı kararlar operasyonel kararlardır ve bunlar kamu otoritelerinin politika ve uygulamalarından oluşan çerçeve içinde şekillenir. Kişilerin aldığı kararlar da var olan politika çerçevelerini etkileyebilir. Uygulanan tüm kamu politikalarının maliyet ve fayda yaratan sonuçları vardır ve bunlar uygulamalarla kullanıcılar arasında dağıtılmış olur. Bu maliyet ve faydalar temelde mallara, hizmetlere ve mekanlara kısıtlı ya da ayrıcalıklı erişimin sonuçlarıdır yani her karar erişimin dağıtımı ile ilişkilidir. Bu çalışmada bu dağıtım ve sonuçları, erişilebilirlik ve hareketlilik üzerine 25 ODTÜ personeli ile yapılan görüşmelerin nitel yöntemle yorumlanması ile ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the distribution of spatial access by public authorities governing the mobility of citizens, the responses of individuals to this distribution, and its unequal impacts. The focus of the thesis is on METU campus accessibility for its staff, because in addition to the decisions taken previously, the university administration's decision to withdraw from staff shuttle provision after the national austerity measures has significantly affected the staff's accessibility. This thesis argues that unequal distribution of access by the public authorities produces mental costs as well as material costs for the staff. To analyse the impacts, this study employs the distribution of access as an analytical departure point leading to accessibility, which is a matter of degree, showing inequalities stemming from distribution. To be able to measure accessibility, proximity, and mobility are used. Although proximity is inevitably uneven in space, mobility can change the conditions shaped by proximity. So, here the staff are mobile agents who need to sustain their access to their workplace. Their conditions are shaped by the framing decisions of authorities, while the staff make operational decisions. All public policies have distributive outcomes, creating costs and benefits; these are results of restricted or privileged access to goods, services, and places. In this study, this distribution and its outcomes are revealed through qualitative interpretation of 25 interviews conducted with METU staff on their accessibility and mobility.