Gastronomi ve mutfak sanatları öğrencilerinin staj deneyimlerine yönelik bir araştırma
Research on the internship experiences of gastronomy and culinary arts students
- Tez No: 952322
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Gastronomi ve mutfak sanatları eğitimi alan öğrencilerin sektöre geçişinde önemli bir köprü işlevi gören staj uygulamaları hem mesleki gelişim hem de kariyer planlaması açısından kritik bir öneme sahiptir. Bu bağlamda yürütülen bu araştırma, staj deneyimini tamamlamış öğrencilerin bireysel anlatımlarından yola çıkarak, teorik eğitim ile sektörel uygulama arasındaki uyumu değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji (olgu bilim) deseni benimsenmiş; veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Katılımcılar, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü 3. ve 4. sınıf öğrencilerinden oluşmakta olup, kolayda örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Araştırma, 22 öğrenci ile çevrimiçi olarak yürütülmüş ve elde edilen veriler Maxqda 2024 programı kullanılarak içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda öğrencilerin staj sürecinde sektörel deneyim kazanmanın yanı sıra çeşitli zorluklarla karşılaştıkları, bu deneyimlerin kariyer planlarını doğrudan etkilediği belirlenmiştir. Uzun çalışma saatleri, düşük ücretler, rehberlik eksikliği ve bazı işletmelerde stajyerlerin yalnızca iş gücü olarak görülmesi, öğrencilerin motivasyonunu olumsuz etkilemektedir. Buna karşın, bazı katılımcılar sorumluluk alma, farklı mutfaklarda deneyim kazanma ve mesleki becerilerini geliştirme açısından stajı faydalı bulduklarını ifade etmiştir. Elde edilen bulgular, staj uygulamalarının yalnızca teorik bilginin pratiğe aktarılmasını değil, aynı zamanda bireysel farkındalık, kariyer yönelimi ve meslek etiği gibi unsurların gelişimini de desteklediğini göstermektedir. Bu doğrultuda çalışmada, staj programlarının daha nitelikli hâle getirilmesi, öğrenci-işletme uyumunun güçlendirilmesi ve Z kuşağı öğrencilerinin beklentilerine uygun bir yapı oluşturulması gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Internship practices, which serve as an important bridge for students receiving gastronomy and culinary arts education to transition to the sector, are critically important in professional development and career planning. In this context, this research aims to evaluate the harmony between theoretical education and sectoral practice based on the individual narratives of students who have completed their internship experience. In the research, phenomenology (phenomenology) design, one of the qualitative research methods, was adopted; a semi-structured interview form was used as the data collection tool. The participants were 3rd and 4th-year students of the Gastronomy and Culinary Arts Department of Kütahya Dumlupınar University and were determined by convenience sampling. The research was conducted online with 22 students, and the data obtained was analyzed using the content analysis method of the Maxqda 2024 program. As a result of the research, it was determined that students encountered various difficulties in addition to gaining sectoral experience during the internship process, and these experiences directly affected their career plans. Long working hours, low wages, lack of guidance and the fact that interns are seen only as labour in some businesses negatively affect students' motivation. On the other hand, some participants stated that they found the internship valuable in taking responsibility, gaining experience in different kitchens and developing their professional skills. The findings show that internship practices support not only the transfer of theoretical knowledge into practice but also the development of elements such as individual awareness, career orientation and professional ethics. In this direction, the study recommends that internship programs be made more qualified, student-business harmony should be strengthened, and a structure should be created in line with the expectations of Generation Z students.