The mechanisms of tyranny and dictatorship and their reproduction in 1984 by George Orwell
George Orwell'un 1984 adlı romanında tiranlık ve diktatörlük mekanizmaları ile bunların yeniden üretimi
  1. Tez No: 952339
  2. Yazar: HADİL BALKHI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FULYA KİNCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırma, George Orwell'in“1984”adlı romanını analiz etmeyi amaçlamakta; psikolojik ve politik tiranlık ile diktatörlük mekanizmalarını inceleyerek, bu tür rejimlerin bireylerin eylemleri ve devlet aygıtları aracılığıyla nasıl tasvir edildiğini ve yeniden üretildiğini derinlemesine yansıtmaktadır. Romanın yazıldığı dönemdeki toplumsal ve siyasal ortam dikkate alınarak, kurmaca distopya ile tarihsel diktatörlük örnekleri karşılaştırmalı olarak ele alınacaktır.Bu çalışmada,“1984”romanının olay örgüsüne veya merkezi baskı mekanizmalarıyla ilgisi olmayan karakter gelişimlerine odaklanılmayacaktır. Bunun yerine, yöneten ya da yönetilen rollerini üstlenen bireylerin, nasıl kendi baskıcı sistemlerinin ajanlarına dönüştükleri incelenecektir. Nitel betimsel yöntem kullanılarak metne yakın bir çözümleme yapılacak; gözetim, propaganda, baskı ve psikolojik manipülasyon temalarının edebi yollarla nasıl sunulduğu ortaya konulacaktır.Tarihsel-dilbilimsel bir çerçeve ile 20. yüzyıl totaliter rejimlerinin topluma uyguladığı yöntemlerle olan bağlantılar aydınlatılacaktır. Totaliter rejimler üzerine onlarca yıldır akademik çalışmalar yapılmış olsa da, tiranlığın nasıl yeniden üretildiği, özellikle içsel itaat ve suç ortaklığı bağlamında, hâlâ tartışmalıdır. Bu çalışma, Michel Foucault, Jacques Lacan, Hannah Arendt gibi teorisyenlerden yararlanarak Orwell'in karakterlerinin otoriter rejimlerin sürekliliğini nasıl temsil ettiğini, bireysel korku, bilinçdışı arzu ve ideolojik boyun eğme yoluyla diktatörlüklerin nasıl ayakta kaldığını inceleyecektir
Özet (Çeviri)
This research seeks to analyze George Orwell's novel, 1984, that also investigates psychological and political mechanisms of tyranny and dictatorship, to insightfully reflect on some of the ways these regimes are depicted and reproduced through the actions of individuals, as well as state apparatuses. In addition to consideration of the social and political milieu during the novel's production, this research will take a comparative approach that juxtaposes the fictional dystopia against real instances of historic dictatorships. The reading of 1984 does not include analyses that explore plot or character developments claimed to be disconnected from the central mechanisms of oppression, it is focused on the ways individuals taking the role of either their rulers or the only citizens being ruled, come to be agents of what governed them. The qualitative descriptive approach will rely on close textual analysis to identify the literary means by which the text expresses themes of surveillance, propaganda, repression and psychological manipulation. The historical-linguistic framework will elucidate some previously unnoticed connections to 20th century totalitarian means and restrictions on society. Although there has been considerable academic interest in totalitarian regimes for decades, there is no final say when it comes to the reproduction of tyranny, particularly with regard to internal obedience and complicity. This study will use theorists such as Michel Foucault, Jacques Lacan, Hannah Arendt, and more to inform how Orwell's characters are representative of the endurance of authoritarian regimes, and, using individual fear, unconscious desire, and ideological subjection, how dictatorships endure