Masculinity constructing female identity: A comparative study of Jane Eyre by Charlotte Bronte and Wide Sargasso Sea by Jean Rhys
Erkekliğin kadın kimliğini inşası: Charlotte Bronte'nin Jane Eyre ve Jean Rhys'in Wıde Sargasso Sea romanlarının karşılaştırmalı bir incelemesi
  1. Tez No: 952340
  2. Yazar: SİNEM SAYGÖÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PETRU GOLBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez, Charlotte Brontë'nin Jane Eyre (1847) ve Jean Rhys'ın Wide Sargasso Sea (1966) adlı romanlarını karşılaştırmalı bir perspektifle inceleyerek erkekliğin kadın kimliğini nasıl şekillendirdiğini ele alır. Çalışmanın temel amacı, her iki eserde de erkek egemen söylemin, kadın karakterlerin kimlik inşasında baskın bir unsur olarak işlev gördüğü ve bu sürecin hem sömürgecilik hem de ataerkil toplum yapılarıyla iç içe geçtiği gerçeğidir. Romanlar tarihsel bağlamları bakımından farklı dönemlerde kaleme alınmış olsalar dahi, kadın karakterlerin - Jane Eyre ve Antoinette Cosway'in- kimlik mücadeleleri, erkeklik kavramının hem doğrudan bir otorite biçimi hem de kültürel ve dilsel bir iktidar mekanizması olarak nasıl işlediğini ortaya koyar. Jane Eyre romanında Viktorya dönemi İngiliz toplumunun ataerkil normları ön planda iken, Wide Sargasso Sea romanında bu normlar, sömürgecilik sonrası travmalar ve melez kimlik çatışmalarıyla birleşerek okuyucunun karşısına çıkar. Bu bağlamda çalışma, R. W. Connell'in“hegemonik erkeklik”kavramı, Homi K. Bhabha'nın“üçüncü mekân”ve hibrit kimlik kuramı, Gayatri Spivak'ın“Subalternin sesi”ve Michel Foucault'nun iktidar ilişkileri üzerine düşüncelerinden faydalanır. Her iki romandaki eril karakterler - Rochester özelinde - sadece kadın karakterlerin kaderini belirleyen figürler olmakla kalmaz, aynı zamanda kendi erkekliklerini sürekli yeniden kurma ihtiyacı ve çabası içindedir. Sonuç olarak bu tez, erkekliğin sabit ve tek parçadan oluşan bir kimlik olmadığını, aksine tarihsel, kültürel ve toplumsal bağlamlara göre biçimlenen bir yapı olduğunu ortaya koyarken, kadın kimliğinin de bu eril yapılar karşısında kimi zaman direniş, kimi zaman içselleştirme yoluyla inşa edildiğini gösterir.
Özet (Çeviri)
The present thesis focuses on the ways in which masculinity shapes female identity by examining Charlotte Brontë's Jane Eyre (1847) and Jean Rhys' Wide Sargasso Sea (1966) from a comparative perspective. The main purpose of the thesis is to disclose how the male dominated discourse is considered as a dominant factor in the construction of female identity in both novels and how this process is intertwined with both colonialism and patriarchal social structures. Even though the novels were written in different periods considering their historical contexts, the identity struggles of female characters - Jane Eyre and Antoniette Cosway – reveal how the concept of masculinity functions both as a direct form of authority and as a mechanism of cultural and linguistic power. Although the patriarchal norms of the Victorian period of English society are at the center in the novel Jane Eyre, these norms are introduced to the reader with the combinations of post-colonial traumas and hybrid identity in Wide Sargasso Sea. In this context, this study benefits from R. W. Connell's concept of“hegemonic masculinity”, Homi K. Bhabha's“third space”and“hybrid identity”theory, Gayatri Spivak's“the representation of the subaltern”and Michel Foucault's thoughts on“power”relations. The male characters in the two novels – with a particular focus on Rochester – are not only the figures who determine female characters' destiny, but also constantly need and strive to re-establish their own masculinity. Consequently, this thesis argues that masculinity is not a fixed and monolithic identity, but rather a structure which is shaped by historical, cultural and social contexts. It demonstrates that female identity is sometimes constructed through resistance and sometimes through internalization against these masculine structures.