Intersecting LGBTQI language educator identity negotiation, experience navigation, and institutional heteroprofessionalism: Insights from a case study
LGBTQI dil eğitmeni kimlik müzakeresi, deneyim seyri ve kurumsal heteroprofesyonellik kesişimi: Bir durum çalışmasından içgörüler
  1. Tez No: 952352
  2. Yazar: MEHMET ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELVAN EDA IŞIK, DR. SEBAHAT YASEMİN TEZGİDEN CAKCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
Mesleki çalışma alanlarında karşılaştıkları zorluklara rağmen, LGBTQİ eğitimcilerin varlığına yönelik küresel akademik ilgi oldukça yetersizdir. Ancak, yaşadıkları özgün deneyimlerin eleştirel analizi; çeşitlilik, kapsayıcılık, eşitlik ve sosyal adaletin önemini anlamak açısından büyük önem taşımaktadır. Alanyazındaki araştırmaların çoğunlukla kimlik, deneyim ve ideoloji temelli tartışmalara ayrı ayrı yoğunlaştığı gözlemlenmiştir. Bu üç bakış açısının kesişimselliğine dair bir boşluk olduğu tespit edilmiştir. Bu doğrultuda, karşıcinsel meslekçilik (Mizzi, 2013) ve kesişimsellik (Crenshaw, 1989) kavramlarından yararlanarak, bu çalışma; Türk coğrafyası bağlamında dört yıldır görev yapmakta olan, 26 yaşında, çift cinsiyetli/panseksüel bir İngiliz dili eğitimcisinin, LGBTQİ dil eğitmeni kimliği, mesleki deneyimleri ve karşı cinsel meslekçilik kavramının kesişimini incelemektedir. Bu kesişimselliğin katılımcı tarafından nasıl algılandığını incelemek için nitel bir durum çalışması yaklaşımı kullanılmıştır. Yarı yapılandırılmış mülakatların konusal analizleri aracılığıyla, katılımcının düşünce ve duygularına dair içgörüler elde edilmiştir. Ek olarak, ön tanımlı günceler, katılımcının deneyimlerine ve bunlara yönelik düşüncelerine ve geriye dönük değerlendirmelerine dair daha derin bir gözlem fırsatı sağlamıştır. Son olarak, katılımcı tarafından oluşturulan gözlem tutanakları aracılığıyla, çalışma ortamındaki bireylerin önceden belirlenmiş hedef davranışlarına ve bu davranışları kendisinin nasıl algıladığına ilişkin daha ayrıntılı bilgiler elde edilmiştir. Kurumsal karşıcinsel meslekçiliğin, katılımcı üzerinde dikkate değer etkiler oluşturduğu gözlemlenmiştir. Bu etkiler; yoğun duygular, mesleki kariyerin sona erdirilmesi korkusu, susturulma ve çoklu kimliklerinden herhangi ikisinin kesişiminden doğan özgün baskı biçimleri gibi durumları içermektedir. Bunlar çoğunlukla örtük saldırganlıklar, örtük veya açık fobik tutumlar, karşıcinsel düzgüsel yapılar ve eylemsel tutumlardan kaynaklanmaktadır. Bulgular söz konusu eğitmenler için kaide dışı çalışma ortamlarının tasarımına yönelik çıkarımlar ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
A dearth of global scholarly attention to the presence of LGBTQI educators is incontrovertible despite the challenges confronting them in their workplace contexts. However, critical analysis of their experiences is pivotal to understanding the importance of diversity, inclusivity, equity, and social justice. Previous research has been observed to delve separately into three primary dimensions, i.e., identity-based, experience-based, and ideology-based discussions. A niche is present regarding the intersectionality of the three aforementioned viewpoints. Accordingly, drawing on the concepts of heteroprofessionalism (Mizzi, 2013), and intersectionality (Crenshaw, 1989), this study explores the intersection of LGBTQI language educator identity, experiences, and the ideological notion of heteroprofessionalism from the perspective of a 26-year-old bigender/pansexual ESL tertiary level educator practicing in the Turkish context for four years. A case study approach was utilized to explore how the participant perceived this intersectionality. Through in-depth analyses of semi-structured interviews, gained deeper insights into the participant's thoughts and feelings were gained. Also, solicited journals enabled better access into the participant's experiences and how she reflected on them concerning her own perceptions, thoughts, and retrospections. Finally, through participant-generated observation reports, deeper insights into pre-determined target behaviors of individuals within the participant's workplace environment and how she perceived those behaviors were gained. It was observed that institutional heteroprofessionalism had notable influences on the participant. The findings in this study have critical implications for the design of nonnormative workplace environments for LGBTQI language educators, as well as calling for relevant further research to promote support and equity for these practitioners.