LGBTQI+ ve heteroseksüel yetişkinlerde gıda güvencesi seviyesinin depresyona yatkınlık ve yeme davranış bozuklukları ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between food security status with susceptibility to depression and eating behavior disorders in adults
  1. Tez No: 948060
  2. Yazar: NURÇİN DENGİZEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP BEGÜM KALYONCU ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 282
Özet
Toplum içinde örselenebilir azınlıkların ayrımcılık ve damgalanma deneyimleri, bozulmuş yeme davranışları ile ruh sağlığı sorunlarının gelişimine zemin hazırlamaktadır. Bu bağlamda, cinsel azınlık bireyler; beslenme temelli sağlık eşitsizlikleri, gıda güvencesizliği, ruh sağlığı sorunları ve yeme bozukluklarının kesiştiği önemli bir risk grubunu oluşturmaktadır. Küresel ve yerel literatürde, cinsel azınlık bireylerde bu değişkenler arasındaki ilişkilerin sınırlı incelendiği görülmektedir. Bu ihtiyaca yanıt olarak planlanan bu çalışmanın amacı, LGBTQI+ ve heteroseksüel yetişkinlerde gıda güvencesi seviyesinin depresyon ve bozulmuş yeme davranışları ile ilişkisini kesitsel olarak değerlendirmektir. Elde edilen bulguların sağlık politikalarının gelişimine katkı sunması hedeflenmiştir. Kesitsel olarak planlanan bu çalışmada, 18 yaş ve üzerindeki bireylere yönelik yüz yüze uygulanan veri değerlendirme formunda zincirleme referans yöntemi tercih edilmiştir. Çalışmaya 51 LGBTQI+ ve 118 heteroseksüel birey katılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; Beden Takdir Ölçeği (BAS-2), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Gıda Güvencesizliği Deneyim Ölçeği (FIES), Akdeniz Diyeti Bağlılık Ölçeği (MEDAS) ve EDE-Q-13 (Yeme Bozukluğu Değerlendirme Ölçeği- Kısa Form) kullanılmıştır. Ayrıca TBSA (2017) ve TNSA (2013) kapsamında yer alan bazı sorular ile demografik, antropometrik bilgiler ve beslenme alışkanlıklarına ilişkin veriler de değerlendirilmiştir. Bu çalışmada, LGBTQI+ bireylerin gıda güvencesizliği, depresyon ve beden algısı açısından heteroseksüel bireylerden önemli düzeyde farklılaştığı saptanmıştır. LGBTQI+ bireylerin Beck Depresyon Ölçeği puanları heteroseksüel bireylerden daha yüksek bulunmuştur (p = 0,001).
Özet (Çeviri)
Experiences of discrimination and stigmatisation among socially marginalised minorities may contribute to the development of disordered eating behaviours and mental health problems. In this context, sexual minority individuals represent a particularly vulnerable group, positioned at the intersection of nutrition-related health inequalities, food insecurity, mental health issues, and eating disorders. However, both global and local literature reveal a scarcity of studies that holistically examine the interrelationships among these variables in sexual minority populations. In response to this gap, the present study aims to assess the association between food insecurity levels, depression, and disordered eating behaviours among LGBTQI+ and heterosexual adults within a cross-sectional framework. The study was conducted using a face-to-face data collection form administered to individuals aged 18 and over, employing a chain-referral sampling method. A total of 51 LGBTQI+ and 118 heterosexual participants were included. The data were assessed using the Body Appreciation Scale (BAS-2), Beck Depression Inventory (BDI), Food Insecurity Experience Scale (FIES), Mediterranean Diet Adherence Screener (MEDAS), and the Eating Disorder Examination Questionnaire - Short Form (EDE-Q-13). In addition, selected items from the Turkey Nutrition and Health Survey (2010) and Turkey Health Survey (2017) were used to obtain demographic, anthropometric, and nutritional data. Findings revealed that LGBTQI+ individuals significantly differed from heterosexual participants in terms of food insecurity, depression, and body image.