Modern trends of internal auditing and its role in increasing the efficiency of internal control
İç denetimin modern eğilimleri ve iç kontrolün etkinliğini arttırmadaki rolü
- Tez No: 952351
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. ZEHRA FIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: OSTİM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Günümüzün karmaşık ve sürekli değişen iş dünyasında, iç denetim şeffaflık, hesap verebilirlik ve kurumsal dayanıklılığın artırılmasında hayati bir rol oynamaktadır. Bu çalışma, Libya'daki Zueitina Petrol Şirketi örneği üzerinden, modern iç denetim (İD) uygulamalarının iç kontrol (İK) sistemlerinin etkinliği üzerindeki etkisini; risk yönetimi ve kurumsal yönetişime katkıları açısından incelemektedir. Tanımlayıcı nicel bir araştırma tasarımı benimsenmiş ve veriler, hem yüz yüze hem de çevrimiçi olarak dağıtılan yapılandırılmış bir anket aracılığıyla toplanmıştır. Örneklem, G-Power analizi kullanılarak istatistiksel yeterliliğin sağlanması amacıyla, 175 kişilik evrenden rastgele seçilen 120 çalışandan oluşmuştur. Veriler; Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis H testi, korelasyon analizi ve logistic regresyon analizleri uygulanmıştır. Bulgular, ilk iki hipotezi istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif bir etkisi olduğunu göstermiş ve desteklemiştir. Ayrıca, çalışma üçüncü hipotez doğrultusunda iç denetimin kurumsal yönetişimi desteklemedeki stratejik rolünü de doğrulamıştır. Ancak, cinsiyet ve yaşa göre risk yönetimi algılarında anlamlı bir fark bulunmamış, bu nedenle dördüncü ve beşinci hipotezler reddedilmiştir. Bu araştırma, modern ve risk odaklı iç denetim uygulamalarının iç kontrol sistemlerinin geliştirilmesine ve yönetişim performansının artırılmasına önemli katkılar sağladığını teyit etmektedir. Özellikle geçiş sürecindeki ekonomilerde, Libya gibi ülkelerde, iç denetim işlevlerinin küresel standartlarla uyumlu hale getirilmesinin şeffaf, hesap verebilir ve dayanıklı kurumlar inşa etmede kritik öneme sahip olduğu vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's complex and evolving business environment, internal auditing plays a vital role in enhancing transparency, accountability, and organizational resilience. This study investigates the impact of modern internal auditing (IA) practices on the efficiency of internal control (IC) systems, focusing on their contribution to risk management and corporate governance within Zueitina Oil Company in Libya. A descriptive quantitative research design was adopted, and data were collected through a structured survey distributed both face-to-face and online. The sample consisted of 120 employees, randomly selected from a total of 175 using G-Power analysis to ensure statistical adequacy. Data analysis was conducted using non-parametric statistical methods, including the Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis H test, logistic regression analyses. Findings of the study confirmed the strategic role of internal auditing in promoting corporate governance, as stated in the first three hypothesis. However, no significant differences were found in risk management perceptions based on gender or age, leading to the rejection of hypotheses four and five. This research confirms that modern, risk-focused internal audit practices significantly contribute to improving internal control systems and governance performance. It emphasizes the need for organizations, especially in transitional economies like Libya, to align IA functions with global standards to build resilient, transparent, and accountable institutions