Identity construction of queer migrants in their host countries and the role of NGOs
Kuir göçmenlerin kendilerine ev sahipliği yapan ülkelerde kimlik inşa süreçleri ve STK'ların rolü
- Tez No: 952517
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL ÖZDORA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Görsel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Göç gibi hayatımızdaki köklü değişiklikler, kimliği etkilemekte ve hem psikolojik hem de fiziksel etkilerle kişinin çevresini nasıl anladığını şekillendirmektedir. Bu süreçte, ev sahibi ülkenin tutumu yeni çevreye uyum sağlamada büyük rol oynamaktadır. Kültürel benzerlikler, STK'ların tutumları ve kapsayıcı politikalar, ev sahibi ülkenin olumlu tutumuyla birlikte güvenli alanların yaratılmasında etkili olmaktadır. Türkiye, mültecilere ve uluslararası korumaya ihtiyaç duyan diğer insanlara ev sahipliği yapma konusunda dünyada ikinci sırada yer alırken (UNHCR, 2024), göçmen toplumuna yönelik önyargılar kayda değer bir sorundur. LGBTQ+ topluluğuna yönelik süregelen düşmanlıkla birleştiğinde, Türkiye'deki queer göçmenler günlük yaşamlarında çeşitli zorluklarla karşılaşmaktadır. Bu çalışma, bağlamsal ve dinamik bir kimlik anlayışını temel aldığından, Kiesling'in duruş teorisini kullanarak queer göçmen bireylerin bu marjinalleştirilmiş kimlikleri nasıl müzakere ettiklerini anlamayı amaçlamaktadır. Bu amaçla, kartopu örnekleme yoluyla sekiz katılımcıyla derinlemesine yarı yapılandırılmış görüşmeler ve sosyal medya scrollback görüşmeleri yapılmıştır. Bulgular, göç deneyiminin kuir göçmenler arasında derin bir özdüşünüme yol açtığını ortaya koymaktadır. Sosyal yaşamlarında, göçmen kimliklerinden ziyade kuir kimlikleri kilit bir rol oynamaktadır. Bu kimliklerin kesişimi karmaşık olsa da, dil (hem Türkçe hem de Lubunca) aidiyet ve ifade için kilit bir araç olmaya devam ediyor. Katılımcılar ayrıca yasal farkındalık, topluluk oluşturma ve dayanışmayı teşvik eden kuir odaklı STK desteğine duyulan ihtiyacı vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Drastic changes in life, such as migration, impact identity and shape how one understands their environment. In this process, the host country's attitude plays a huge role in the adaptation of migrants to their new ecosystem and surroundings. Cultural similarities, attitudes of NGOs, and inclusive policies have an impact on creating safe spaces, along with positive attitudes of members of the host country. While Türkiye ranks second in the world for hosting refugees and other people in need of international protection (UNHCR, 2024), the prejudice against the immigrant community is a notable problem. Combined with persistent hostility toward the LGBTQ+ community, queer immigrants in Türkiye face several challenges in their everyday lives. As this study grounds in a constructive understanding of identity, it aims to understand how queer immigrant individuals negotiate these marginalized identities using Kiesling's (2022) stance theory. For this purpose, in-depth semi-structured interviews and social media scrollback interviews were conducted with eight queer migrant participants recruited through snowball sampling. Findings reveal the migration experience leads to a deep self-reflection among queer migrants. In their social lives, their queer identity plays a key role rather than their migrant identity. As the intersection of these identities remains complex, language (both Turkish and Lubunca) plays a key role in belonging and identity expression. Participants also emphasized the need for queer-led NGO support that encourages legal awareness, community building, and solidarity.