Influencer marketing and brand loyalty focused study on Libya with insights from Mediterranean markets
Libya odaklı ve Akdeniz pazarlarından içgörülerle desteklenen ınfluencer pazarlama ve marka sadakati üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 952383
  2. Yazar: HANADİ FATHİ ALİ ALMATHKOUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ALPAGO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik ve Finansal Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Etkileyici pazarlamaya olan ilgi 2019 yılında dünya çapında zirveye ulaştı, ancak tekrar azalmış gibi görünüyor. Etkileyiciler, popülerlikleri sayesinde hayranları, takipçileri, arkadaşları üzerinde Facebook, Instagram, Twitter, Twitch veya Tik Tok'ta büyük bir etkiye sahip olan iyi bağlantıları olan çarpanlardır. Etkileyiciler ayrıca uzman makaleler, görünümler, dersler yoluyla da etkilerini gösterebilirler... Etkileyiciler, bir yandan erişimleri aracılığıyla ağlarındaki bilgilerin yayılması için çarpan olan kişilerdir. Öte yandan, etkileyiciler, ağlarındaki insanların görüşleri ve tüketim alışkanlıkları üzerinde büyük bir etkiye sahip olan kişilerdir. Etkileyici pazarlamada, bir ürün, marka veya şirket, doğrudan yerleştirme veya dolaylı sponsorluk yoluyla geniş bir erişime sahip bir sosyal medya kanaat önderinin (etkileyici) içeriğine entegre edilir. Bu, bir markanın hedeflenen hedef grup arasında hedeflenen ve olumlu bir şekilde kurulmasını sağlar. İçeriğin tasarımı, güvenilirliğini korumak için öncelikle etkileyiciye bırakılır. Etkileyicilerle başarılı iş birlikleri her zaman dolaylı bir karaktere sahip olmalıdır. Sosyal medya takipçileri, idollerinin ağzından kelimeler döküldüğünde bunu hemen fark ederler. Bu nedenle blog yazarlarına veya YouTuber'lara genellikle kendi hedef kitlelerine göre mesajı hazırlayabilmeleri için büyük bir yaratıcı özgürlük tanınır.
Özet (Çeviri)
Interest in influencer marketing peaked worldwide in 2019 but seems to have waned again. Influencers are well-connected multipliers who, through their popularity, have a great influence on their fans, followers, friends... on Facebook, Instagram, Twitter, Twitch or Tik Tok. Influencers can also exert their influence through specialist articles, appearances, lectures... Influencers are people who, on the one hand, are multipliers for the dissemination of information in their networks through their reach. On the other hand, influencers are people who have a great influence on the opinions and consumption habits of the people in their network. In influencer marketing, a product, brand or company is integrated into the content of a social media opinion leader (influencer) with a wide reach through direct placement or indirect sponsorship. This allows a brand to be established in a targeted and positive manner among the intended target group. The design of the content is primarily left to the influencer in order to maintain their credibility. Successful collaborations with influencers should always have an indirect character. Social media followers quickly notice when words are put into the mouths of their idols. Bloggers or YouTubers are therefore usually given a great deal of creative freedom so that they can prepare the message according to their own target group.