A lacanian reading of Jeanette Winterson's Oranges Are Not The Only Fruit and Zadie Smith's White Teeth
Jeanette Wınterson'ın Oranges Are Not The Only Fruıt ve Zadıe Smıth'in Whıte Teeth romanlarının lacancı incelemesi
- Tez No: 952382
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ECEVİT BEKLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma, Jeanette Winterson'ın Oranges Are the Only Fruit ve Zadie Smith'in White Teeth adlı iki çağdaş İngiliz romanını Lacancı psikanaliz perspektifinden incelemeyi amaçlamaktadır. Her iki romandaki kadın karakterin kendi benliğini keşfetme süreci, bu çalışmanın Lacan'ın psikanalitik eleştirisi ışığında yapılmasını mümkün kılmaktadır. Bu bağlamda, Oranges Are the Only Fruit'un ana karakteri Jeanette ve White Teeth'in başlıca ana karakterlerinden Irie, Lacan'ın temel kavramları olan Ayna Evresi, bilinçdışı arzu, cinsiyetlenme kuramı ve Lacan'ın Üç Düzen olarak bilinen İmgesel, Sembolik ve Gerçek kavramları çerçevesinde incelenecektir. Lacancı öz keşif yolculuklarında hem Jeanette hem Irie kimlik oluşumları sırasında benzer çatışmalar ve zorluklar yaşarlar. Karmaşık aile ilişkilerinin yanı sıra romantik ilişki çatışmalarıyla da yüz yüze kalan her iki kadın karakter, ait oldukları sembolik söylemlerin dayattığı kısıtlamalara rağmen arzu ettikleri kimliklere ulaşmak için mücadele ederler. Jeanette, katı dini dayatmalara rağmen lezbiyen bir kadın olarak cinsel kimliğini keşfederken; Irie, baskın beyaz İngiliz kültürüyle şekillenen çok kültürlü bir toplumda melez bir kadın olarak ırksal kimliğini keşfeder. Dolasıyla, Lacancı özne olarak bu iki genç kadının ait oldukları sembolik söylemlerdeki deneyimleri, bu çalışmada Lacan'ın kimlik inşa süresini yansıtmak adına özgün örnekler olduğunu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine two contemporary British novels, Oranges Are Not the Only Fruit by Jeanette Winterson and White Teeth by Zadie Smith from the perspective of Lacanian psychoanalysis. The self-discovery processes of the female characters in both novels render it possible to carry out this study in the light of Lacan's psychoanalytic criticism. In this respect, Jeanette, the protagonist, from Oranges Are Not the Only Fruit and Irie, one of the major characters, from White Teeth are to be analysed within the framework of Lacan's key concepts: the Mirror Stage, unconscious desire, the theory of sexuation, and his three Orders called the Imaginary, the Symbolic, and the Real. Within their Lacanian journeys of self-discovery, both Jeanette and Irie undergo similar conflicts and challenges in the course of their identity formation. Living through complex familial relationships and romantic entanglements, both female characters struggle to achieve their desired identities in spite of the constraints imposed by their respective symbolic discourses. While Jeanette explores her sexual identity as a lesbian woman despite her strictly religious environment, Irie discovers her racial identity as a mixed-race woman in a multicultural environment predominantly shaped by white British culture. Hence, for this study, these two young women's individual experiences as Lacanian subjects in different symbolic discourses are considered distinctive examples to reveal the Lacanian psychological identity construction process.