Kağıt sanayii atıksularında çözünmüş kalıcı kimyasal oksijen ihtiyacının belirlenmesi
Determination of inert soluble chemical oxygen demand of a pulp and paper industry wastewaters
  1. Tez No: 95240
  2. Yazar: TANER YONAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT PINARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Bu çalışmada, kağıt endüstrisine ait bir fabrikanın atıksulannın çözünmüş kalıcı Kimyasal Oksijen İhtiyacı'nın (KOİ) belirlenmesi ve bu fabrikaya ait atıksu arıtma tesisinde oluşan arıtma çamurlarında çamur susuzlaştırma çalışmalarının yürütülmesi amaçlanmıştır. Laboratuvar çalışmalarına başlamadan önce, geniş bir kaynak araştırması ile çözünmüş kalıcı KOİ ve çamur susuzlaştırma alanlarında yapılmış çalışmalar incelenmiş ve deneysel çalışmalarda kullanılacak sistemler oluşturulmuştur. Çözünmüş kalıcı KOİ'nin belirlenmesi çalışmalarında, değişik F/M (besi maddesi/ mikroorganizma) oranlarında kesikli (batch) sistem reaktörleri işletilerek karşılaştırmalı yöntem uygulanmıştır. Reaktörlerde Askıda Katı Madde (AKM), Uçucu Askıda Katı Madde (UAKM) ve Kimyasal Oksijen İhtiyacı (KOİ) değerleri ölçülerek, bunların zamana göre değişimlerini gösteren grafikler oluşturulmuştur. Bu veriler yardımıyla endüstrinin çözünmüş kalıcı KOİ'si belirlenmiştir. Ayrıca çamurların vakum filtrasyonuna gsterdikleri özgül direnci Buchner Hunisi Testi yardımıyla belirlenmiştir. Bunun yanısıra alüminyum sülfat, demir (III) klorür ve kireç gibi farklı kimyasallarla şartlandırılan çamurların özgül direncindeki değişimler gözlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Biyolojik Arıtma, Aktif Çamur, Çözünmüş Kalıcı KOİ, Kağıt Sanayii, Çamur Susuzlaştırma.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, inert soluble Chemical Oxygen Demand (COD) of wastewaters of a pulp and paper industry wastewater treatment plant were determined and sludge dewatering studies were carried out. Previously studies on the subject were reviewed before laboratory studies and in the light of these data, laboratory equipment used in experimental work were set up. In order to determine the inert soluble COD, batch activated sludge reactors at different F/M (food /microorganism) ratios were operated. In these systems, Suspended Solid (SS), Volatile Suspended Solid (VSS) and COD were determined and variations of these parameters versus time were illustrated. In the light of these data, inert soluble COD of the pulp and paoer industry wastewaters were determined. Sludge dewatering studies were carried out. These sludges were conditioned using different chemicals (i.e. aluminium sulphate, ferric sulphate and lime) and reductions of specific resistance to filtration of sludges were determined. KEY WORDS: Biological Treatment, Activated Sludge, Inert Soluble COD, Pulp and Paper Industry, Sludge Dewatering,