Kinetic aspects of decolorization of pulp and paper industry wastewaters by algae
Kağıt sanayii atıksularından algler yardımıyla renk gideriminin kinetiği
  1. Tez No: 116504
  2. Yazar: ESRA TARLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ YETİŞ, PROF. DR. FİLİZ B. DİLEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 287
Özet
öz KAĞIT SANAYİİ ATÎKSULARINDAN ALGLER YARDIMIYLA RENK GİDERİMİNİN KİNETİĞİ Tarlan, Esra Doktora, Çevre Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof.Dr. Ülkü Yetiş Ortak Tez Yöneticisi: Prof.Dr. Filiz B. Dilek Eylül 2001, 255 sayfa Kağıt sanayimden ortaya çıkan renkli atıksular alıcı ortamlara verildiğinde renk değişikliğine ve ışık geçirimsizliğine neden olarak çeşitli estetik ve biyolojik problemlere sebep olmaktadır. Bu atıksulardan renk giderimi, biyolojik ve fizikokimyasal pekçok farklı yöntem denenerek araştırılmaktadır. Bu yöntemlerin bir kısmının yeterince etkin olmamaları, bir kısmının ise ekonomik olmamaları nedeniyle, araştırmacıların konuya ilgisi artarak devam etmektedir. Bu yöntemlerden, alg yardımıyla renk arıtımına yönelik literatür bulguların farklılık göstermesi, klorlu organik giderimine yönelik ise hemen hiçbir çalışmanın olmaması bu konuda daha detaylı çalışma yapılmasını gerektirmektedir. Bu çalışmada, hammadde olarak odun kullanan SEKA-Dalaman Kağıt Fabrikasından ortaya çıkan atıksular ile öncelikle kesikli reaktörlerde kinetik çalışmalar yapılmış ve renk ve organik gideriminin kinetiği araştırılmıştır. Giderimin iyileştirilmesine yönelik olarak değişik işletmekoşullan (başlangıç atıksu kirlilik düzeyi, ışık yoğunluğu, alg adaptasyonu, sentetik besin ortamının varlığı) altında çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Kesikli reaktörlerde %75 KOÎ, %85 AOX ve %87 renk giderimine kadar ulaşılmıştır. Alg kültürü adaptasyonunun, sentetik besin ortamının ve ışık şiddetinin arıtma verimi üzerinde dikkate değer bir etkisinin olmadığı gözlenmiştir. Kağıt sanayii atıksularının yüksek debisi gözönüne alınarak, sürekli çalışan ve daha kısa bekleme süresine sahip olan sistem olarak ardışık kesikli reaktörler (SBR) seçilmiştir. Ük SBR denemelerinde ulaşılan düşük artıma verimleri sonrasında zaman kontrolüne yöneltilen çalışmada farklı doldurma sürelerinin arıtma verimi üzerine etkileri incelenmiştir. Simule sıcaklık ve ışık koşullarında (22°C ve 3.4 klx) 4, 6, 8, 10 ve 12 gün doldurma sürelerinde yapılan denemelerde doldurma süresi 4 günden 12 güne çıkarıldığında, giderim verimlerinin KOİ, AOX ve renk için sırasıyla %56'dan 85 'e %82'den 93 'e ve %37'den 71'e yükseldiği gözlenmiştir. Sıcaklığın da arıtım üzerine etkili olduğu belirlenmiştir. Günlük ortalama sıcaklığın 4°C olduğu durumlarda ulaşılan maksimum verimin KOİ, AOX ve renk için sırasıyla %64, 79 ve 49 olduğu gözlenmiştir. Yüksek ışık şiddeti ve yüksek sıcaklık durumlarında yeşil alg türlerinin, düşük ışık şiddeti ve düşük sıcaklık durumlarında ise diatom türlerinin arıtımda daha etkin olduğu belirlenmiştir. Arıtımda öncelikle etkili olan mekanizma metabolizma ve renkli ve klorlu moleküllerin renksiz ve klorsuz moleküllere metabolik olarak dönüştürülmesi şeklinde bulunmuştur. Alg biyokütlesi üzerinde renk adsorplanması bütün denemelerde %20'nin altında bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Alg, Kağıt Sanayii, Ardışık Kesikli Reaktörler, SBR, Renk Giderimi, AOX Giderimi, Giderim Mekanizması, Kinetik vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT KINETIC ASPECTS OF DECOLORIZATION OF PULP AND PAPER INDUSTRY WASTEWATERS BY ALGAE Tarlan, Esra Ph.D., Department of Environmental Engineering Supervisor: Prof.Dr. Ülkü Yetiş Co-Supervisor: Prof.Dr. Filiz B. Dilek September 2001, 255 Pages Colored effluents of pulp and paper industry cause aesthetic and biological problems in receiving waters. There have been many studies carried out employing various physico-chemical and biological treatment methods. The concern has been increasing on the subject as some of these methods are known to fail in treatment to significant extend and some are not economically feasible. Also, variations in literature findings and the diversity of raw materials and production processes necessitate further investigation of the treatment alternatives and their applicability for each particular mill effluent separately. To this scope, the kinetic studies were conducted with mixed culture of algae and the wastewater from the soft wood-based SEKA-Dalaman Pulp and Paper Mill. In the batch experiments, the effects of wastewater strength, light mintensity, algal culture adaptation and presence of synthetic nutrient medium were sought. Up to 75% COD, 85% AOX and 87% color removal was achieved in batch reactor operations in about 40 days. The contributions of culture adaptation, synthetic nutrient medium and light intensity to these efficiencies were not considerable. Considering the high flow rates of pulping industry wastewaters, SBR was selected as a continuously operating system with shorter treatment duration. Preliminary SBR applications resulted in low efficiencies and directed the study towards time optimal control. SBR system was tried for filling periods of 4, 6, 8, 10 and 12 days under simulated light and temperature conditions. Increasing filling period resulted in more efficient treatment. Accordingly, as filling period increased from 4 to 12 days, removal efficiencies increased from 56 to 85% for COD, 82 to 93% for AOX, 37 to 71% for color. Temperature was also found to be effective on treatment efficiencies as well as filling period. At daily average of 4°C temperature, maximum achieved removal efficiencies were 64, 79 and 49% for COD, AOX and color, respectively. For higher light intensity and moderate temperature (22°C) conditions, treatment was conducted mainly by green algae, and for lower light intensity and low temperature conditions, diatoms were more effective in the treatment. Color removal by adsorption was below 20%. Main mechanism was found as metabolism and metabolic conversion of colored and chlorinated molecules into non-colored and non-chlorinated molecules. Keywords : Algae, Pulp and Paper Industry, Sequencing Batch Reactors, SBR, Color Removal, AOX Removal, Removal Mechanism, Kinetics IV