Armed non-state actors' foreign policy behavior: A role theoretic approach
Devlet dışı silahlı aktörlerin dış politika davranışı: Rol teorik bir yaklaşım
- Tez No: 952412
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZGÜR ÖZDAMAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Devlet dışı silahlı aktörler (DDSA), devlet otoritesi dışında faaliyet gösterip uluslararası politikadaki hedeflerine ulaşmak için şiddet içeren yöntemlerle dış politika izlemektedirler. Bu nedenle, devlet dışı silahlı aktörlerin dış politika davranışlarını nelerin etkilediğini anlamak önemlidir. Rol teorik bir yaklaşımla bu tez, bu aktörlerin dış ilişkilerindeki kendi rollerini nasıl algıladıklarını ve dış politikalarını nasıl yürüttüklerini araştırmaktadır. Bu nedenle, rol teorisi devlet dışı silahlı aktörleri dış politika analizine entegre etme fırsatı sunmaktadır. Bu tez devlet dışı silahlı aktörlerin bir dış politika davranışı olan ittifak portföylerine odaklanmaktadır ve Hizbullah ve Hamas'ın Suriye ayaklanmasının ilk aşamalarındaki dış politika davranışlarını ve Direniş Ekseni'ndeki etkileşimlerini incelemektedir. Bu bağlamda, bu tez Hizbullah ve Hamas'ın rol kavramsallaştırmalarını belirlemek için içerik analizi metodunu uygulamaktadır ve bu aktörlerin dış politika rollerini nasıl konumlandırdıklarını ve sergilediklerini incelemektedir. Bulgular, bu aktörlerin tutarlı rol kavramsallaştırmalarına sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Bu aktörler rol kavramsallaştırmalarının belirginliğine bağlı olarak, ittifaka bağlılık gösterme veya ittifaktan ayrılma kararı verirken farklı dış politika davranışları sergilemektedirler. Bu nedenle, bu tez, rol teorisinin önemli bir yaklaşım olduğunu ve belirgin rol kavramsallaştırmalarının devlet dışı silahlı aktörlerin dış politika davranışlarını anlamak için önemli unsurlar olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Armed non-state actors (ANSAs) operate outside of state authority and pursue foreign policy to achieve their objectives in international politics through violent methods. Thus, it is important to understand what shapes ANSAs' foreign policy behavior. With a role theoretic approach, this thesis explores how these actors perceive their roles in their external relations and conduct foreign policy. Therefore, role theory provides an opportunity to integrate ANSAs in the foreign policy analysis (FPA). As a foreign policy behavior, this thesis focuses on the alliance portfolios of ANSAs. It examines Hezbollah and Hamas's foreign policy behavior at the initial stages of the Syrian uprising with their engagements in the Axis of Resistance. Accordingly, this thesis applies a content analysis method to identify the foreign policy role conceptions of Hezbollah and Hamas, and examines how these actors locate and perform their foreign policy roles. The findings reveal that these actors have cohesive role conceptions. Depending on the salience of role conceptions, they perform different foreign policy behavior when deciding to show allegiance or leave the alliance. Therefore, this thesis portrays role theory as a significant approach, and salient role conceptions are crucial to understanding ANSAs' foreign policy behavior.