Saudi-Egyptian rivalry for MENA leadership during the Syrian civil war: A role theory approach
Suriye iç savaşında Orta Doğu liderliği ve Suudi Arabistan-Mısır rekabeti: Bir rol kuramı yaklaşımı
  1. Tez No: 952413
  2. Yazar: ZEHRA GÖKÇE ŞENOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZGÜR ÖZDAMAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, Orta Doğu'daki devletlerin bölgesel liderlik rolü hedeflerinin dış politika davranışlarına dönüşme sürecini incelemektedir. Teorik çerçevesini rol kuramından alan bu tez, devletlerin rol tasavvurlarının uzun vadeli davranış kalıplarını şekillendirme suretiyle dış politika davranışlarını etkileyebileceğini savunmaktadır. Buna ek olarak, bölgesel liderlik hedefinde olan devletlerin rol performansı için fırsatlar yaratabilecek bölgesel çatışmalara dahil olmaları beklenmektedir. Bölgesel liderlik hedefini gerçekleştirmeye çalışan devletlerin bölgesel düzeyde etkilerini arttıracak belirli dış politika kararlarını uygulamaları beklenmektedir. Bu argümanların incelenmesi için vaka analizi yöntemi kullanılmakta, Suudi Arabistan ve Mısır'ın Suriye İç Savaşı'nın 2011-2016 dönemine yönelik dış politika davranışları iki ayrı vakada incelenmektedir. Akbaba ve Özdamar'ın (2019) bu iki devletin dış politika rol tasavvurlarına yönelik topladığı veriler ikincil veri olarak kullanılmaktadır. Çalışmanın sonuçları dış politika analizi ve rol kuramı teorilerine katkı sağlamakta, dış politika karar vericileri için de önemli çıkarımlar içermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes how states' conception of the regional leadership role is translated into foreign policy behavior in the Middle East. By taking its theoretical framework from role theory, the thesis hypothesizes that states' national role conceptions can help shape their foreign policy behavior, as they can provide guidelines for long-term patterns of conduct in foreign affairs. Based on this initial hypothesis, the thesis further argues that aspiring states will likely engage in regional conflicts, as they can create opportunities to enact the role of regional leadership. In pursuit of this foreign policy role, states are also expected to implement particular foreign policy decisions that can help reflect the state's influence at the regional level. In order to analyze the relationship between regional leadership roles and their performance by states, the case study method is used in this thesis. The two case studies conducted in this project are on Saudi and Egyptian foreign policy behaviors in the Syrian civil war during the 2011-2016 period, and secondary data on the national role conceptions of these states during this period are driven by the data collected by Akbaba and Özdamar (2019). The results of this thesis help contribute to the literature on foreign policy analysis and role theory focused on the Middle East, while also having policy-wise implications for foreign policy decision makers.