Bilgisayar destekli kalıp tasarımı
Computer aided die design
  1. Tez No: 95242
  2. Yazar: ARDA GÜRARDA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERRUH ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Bu çalışmada, günümüzde kullanımı artmakla olan sac parçaların üretiminde kullanılan kalıpların tasarımı ve sac parçaların işlem planlaması üzerinde durulmuştur. Kesme kalıbının tasarımında oplimizasyon teknikleri ve paraınelrik tasarım yöntemleri kullanılarak tasarımın hızı ve doğruluğu artlırılınaya çalışılmıştır. İşlem planlama kısmında, işlemler, bükme öncesi, bükme işlemleri ve bükme sonrası olmak üzere 3 ana gruba ayrılmışlardır. Bu çalışmada en çok bükme işlemlerinin kendi aralarında sıralanması üzerinde durulmuş ve bu amaçla geliştirilen iki ayrı yöntem anlatılmış, örnek parça üzerinde bu yöntemler gösterilmiştir. ANAHTAR KİİLİMİİLHR: Sac parçalarda proses planlama, kalıp tasarımı, oplimizasyon, paramelı ik tasarım
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The die design and process planning of sheet mclal parts arc two major subjects of this thessis. Consuming of sheet metal parts arc rapidly increasing in nowadays industry. Optimization techniques and parametric design steps are used to automate and enhance the efficiency of die-design steps. In process planning, operations of sheet metal parts are divided to three main groups; (1) Pre-bend processes, (2) bending processes and (3) post-bend processes. In this research, the main issue was to determine to optimum sequencing of bending operations. Two different approaches, precedence constraint based method and critical tolerance oriented method, were presented, and experimental results for sample sheet mclal parts are given to show the validity of proposed algorithm. KEY WORDS: Sheet metal process planning, die design, optimization, parametric design.