Bilgisayar destekli plastik kalıp tasarımı ve imalat aşamalarının incelenmesi
Investigation of stage of computer aided plastic mould design and manufacture
  1. Tez No: 198379
  2. Yazar: ÖZNUR ÖZYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZETBİLGİSAYAR DESTEKLİ PLASTİK KALIP TASARIMI VEİMALAT AŞAMALARININ İNCELENMESİPlastikler son zamanlarda korozyona dirençleri, düşük yoğunluk, kolay imalatedilebilirlik vb. özelliklerinden dolayı endüstride metal malzemelerin yerine dahaçok kullanılmaya başlanmıştır. Enjeksiyon kalıpları plastik ürünlerinşekillendirilmesinde çok önemlidir. Kalıpların yüzeylerinin kaliteli işlenmiş olmasıgerekir. Kalıp bitirme yüzeyleri için taşlama ve parlatma işlemleri uygulanır.Bu tezde plastik kalıpların bilgisayar destekli tasarımları ve imalat adımlarıüzerinde incelemelere ağırlık verildi. Ürünün kalitesine doğrudan etkisi olan soğutmasistemleri örnek olarak gösterilebilir. Plastik malzemenin boşluk içerisindeki ısısaldengesini düzenleyen fonksiyona sahiptir. Soğutma sisteminin analizindeProengineer yazılımı kullanıldı. Sıcaklık profilinin değişimleri tahmin edildi. Kalıpimal edilmeden önce kalitesi ve güvenirliği test edildi.Elektriksel cihazlarda kullanılan bir kam milinin Proengineer yazılımı iletasarımı ve analizi yapıldı. Kalıp göz sayısı, soğutma kanallarını yerleşimi veyollukların yerleri kalıp teorik ve amprik teknolojik bilgiler kullanılarakkarşılaştırıldı. CNC makinaları ile imalatı yapılan kalıbın boyutlarına karar verildi.Kalıptan numuneler alınarak test edildi. Ayrıca kalıp imalat aşamalarını adım adımgösteren bir duvar dolabı hazırlandı.Temmuz 2005 Öznur ÖZYİĞİTI
Özet (Çeviri)
ABSTRACTINVESTIGATION OF STAGES OF COMPUTER AIDEDDESIGN AND MANUFACTURING OF PLASTIC MOULDPlastics are nowadays important engineering materials due to their specificcharacteristics, such as corrosion resistance, resistance to chemicals, low density,easy of manufacture, etc. and have increasingly replaced metallic components inindustrial applications. Injection molding is one of the important forming processesfor plastic products. The surface finish quality of the plastic injection mold is anessential requirement due to its direct effects on the appearance of the plasticproduct. Finishing processes such as grinding, polishing, and lapping, are commonlyused to improve the surface finish.The focus of this thesis is in the computer aided design and manufacturingsteps of the plastic moulds. For instance The cooling system which plays animportant role in the product quality. The function of the cooling system of a plasticinjection mould is to provide thermal regulation in the injection moulding process.Proengineer program was used to analyze cooling system. Therefore temperatureprofile that changes with cooling time is predicted. Efficiency and quality can thus beestimated before the actual mold fabrication.A cam shaft which is used on electricall devices is designed and analyzed byProengineering Software. It is compared some parameters which are number ofmould eyes, location of cool canals, location hall rug etc. It is decided optimumdimensions of plastic moulding and manufactured by CNC Machines. Plasticmoulding which is manufactured is tested and obtained samples. Also It is preparedworkshop table which is shown steps of manufacturing plastic moulding.July 2005 Öznur ÖZYİĞİTII