Duygu Asena: Hayatı, söylemleri ve Türkiye'de ikinci dalga kadın hareketine etkileri
Duygu Asena: Her life, discourse and effects on second wave women's movement in Türkiye
- Tez No: 951839
- Danışmanlar: PROF. DR. TEMUÇİN FAİK ERTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 435
Özet
Soğuk Savaş dönemiyle birlikte bilimsel ve teknolojik devrimlerin dünyada toplumsal yapıyı dönüştürmesi, ikinci dalga kadın hareketini doğurmuştur. 1970'ler dünyada gençlik ve ikinci dalga kadın hareketinin yükseldiği yılları kapsarken, Türkiye'de de toplumsal değerlerin sorgulanmasını başlatmıştır. Bu süreçte gazeteciler, kamuoyuna hem toplumsal umutları hem de sosyo-politik ve sosyo-ekonomik sorunları aktararak, toplumsal değişimin aynası haline gelmiştir. Türkiye'de ikinci dalga kadın hareketi, 12 Eylül 1980 tarihli askeri darbenin yarattığı baskıcı ortamda şekillenmiş, Duygu Asena ise bu dönemde kadın hakları mücadelesinde öncü bir rol üstlenmiştir. Gazeteci-yazar kimliği ile fikirleri önem kazanan Asena, feminizm ile ilgili kaleme aldığı yazıları, kitapları, çeşitli programlarda dile getirdiği söylemleri Türk kamuoyunda yankı uyandırmıştır. Dolayısıyla bu tez Asena'nın söylemlerinin Türkiye'deki toplumsal hayatı nasıl etkilediğini, hangi konuları öne çıkardığını ve kullandığı üslubu sorgulayarak, medya-siyaset-toplum ilişkisine dair yeni bir bakış açısı sunmuştur. Türkiye'deki ikinci dalga kadın hareketine etkisini ve toplumsal dönüşümdeki rolünü ortaya koymuştur. Duygu Asena'nın 32 yıllık gazetecilik kariyeri boyunca ürettiği köşe yazıları ile televizyon programlarındaki söylemleri, eleştirel söylem analizi (ESA) ve söylem tarihsel analizi (STA) yöntemleri bütünleşik bir biçimde kullanılarak incelenmiştir. İfadelerinin kodlanması ise NVivo-14 yazılımı üzerinden gerçekleştirilmiştir. Yazarın söylemleri; Kadının Aile Yaşamındaki Yeri, Cinsellik ve Kadın, Gündelik Yaşamda Kadın, Toplumun ve Devletin Kadın Sınırları, Hukuki ve Mesleki Alanda Kadın, Siyaset Dünyasında Kadın adlı altı ana tema çerçevesinde temellendirilmiştir. Ayrıca bu çalışma, Asena'nın biyografisini tarihsel bir perspektifle değerlendirirken, yaşamına dair bilgiler ağırlıklı olarak yakın çevresi ile yapılan görüşmeler ışığında hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The scientific and technological revolutions that transformed global social structures during the Cold War era gave rise to the second wave women's movement. While the 1970s marked a period of rising youth and women's activism worldwide, they also triggered a questioning of social values in Türkiye. During this time, journalists became mirrors of social change, reflecting both societal aspirations and socio-political and socio-economic challenges to the public. The second wave of women's movement in Türkiye took shape in the oppressive environment created by the military coup of September 12, 1980, and Duygu Asena assumed a leading role in the struggle for women's rights during this period. Asena, whose ideas gained importance with her identity as a journalist and writer, resonated with the Turkish public with her articles, books, and discourse on feminism in various programs. Therefore, this thesis provides a new perspective on the media-politics-society relationship by examining how Asena's discourse influenced social life in Türkiye, the issues she emphasized, and the rhetorical style. It highlights her impact on the second-wave women's movement in Türkiye and her role in social transformation. Duygu Asena's newspaper columns and statements in television programs over her 32-year journalism career were examined using an integrated approach of critical discourse analysis (CDA) and discourse historical analysis (DHA). Her discourse was analyzed and coded using NVivo-14 software. Her discourse was structured around six main themes: Women's positions in family life, women and sexuality, women in daily life, boundaries imposed on women by society and state, women in legal and professional spheres, and women in politics. Finally, this study evaluates Asena's biography from a historical perspective, drawing primarily on interviews conducted with those in her close personal circle.