The problem of otherness in George Eliot's The Mill on The Floss, Silas Marner, and Middlemarch
George Elıot'ın The Mıll on The Floss, Sılas Marner, ve Mıddlemarch eserlerinde ötekilik sorunu
- Tez No: 952476
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELEN TEKALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tez, Viktorya dönemi toplumundaki çelişkilerin kimlik ve öteki olma üzerindeki şekillendirici etkisini incelemektedir. Çalışma, özellikle George Eliot'ın The Mill on the Floss, Silas Marner ve Middlemarch adlı eserlerine odaklanmaktadır. Julia Kristeva'nın feminist kuramı çerçevesinde, özellikle iğrençlik ve melankoli kavramlarından yararlanılarak, Sanayi Devrimi ve kentleşmenin kimlik inşası üzerindeki derin etkileri incelenmektedir. Ayrıca, Mikhail Bakhtin'in çokseslilik, diyaloji ve karnavalesk gibi kavramları, Kristeva'nın psikoanalitik yaklaşımına paralel bir sosyal ve dilbilimsel perspektif sunarak kimlik ve ötekiliği anlamaya yardımcı olmaktadır. The Mill on the Floss'ta, Maggie Tulliver'ın aile ilişkileri, cinsiyet sorunları ve toplumsal beklentileri, Kristeva'nın semiyotik ve sembolik kuramları ile birlikte Bakhtin'in diyaloji ve karnavalesk kavramları aracılığıyla incelenmektedir. Silas Marner'da, yabancılık kavramına odaklanılarak, Kristeva'nın iğrençlik teorisi ve dilin semiyotik ve sembolik kuramları ile Silas'ın yabancılaşması ve kimlik dönüşümü, Bakhtin'in diyaloji ve çokseslilik kavramları çerçevesinde analiz edilmektedir. Son olarak, Middlemarch'ta, Dorothea Brooke'un kimlik oluşumu, arzuları ve toplumsal kısıtlamalar içindeki isyanı, Kristeva'nın melankoli, ötekilik ve yabancılık kuramları üzerinden incelenmektedir. Bakhtin'in diyaloji ve çokseslilik kavramları, Dorothea'nın belirli cinsiyet rollerine karşı verdiği mücadeleyi anlamak için kullanılmaktadır. Bu tez, Eliot'ın anlatılarının toplumsal çelişkileri nasıl yansıttığını vurgulayarak kimlik, cinsiyet ve öteki olma konularına dair eleştirel bir çerçeve sunmaktadır. Kristeva'nın psikoanalizini ve Bakhtin'in diyalojisini birleştirerek Eliot'ın toplumsal değişim ve bireysel oluşum üzerindeki katkılarına ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how societal contradictions shape identity and otherness in the Victorian era, focusing on George Eliot's The Mill on the Floss, Silas Marner, and Middlemarch. Drawing on Julia Kristeva's feminist theoretical framework, especially her concepts of abjection and melancholia, the study explores the profound impact of the Industrial Revolution and urbanization on identity construction. Mikhail Bakhtin's theories of heteroglossia, dialogism, and the carnivalesque provide a complementary social and linguistic perspective to Kristeva's psychoanalytic approach, offering insights into identity and marginalization. In The Mill on the Floss, Maggie Tulliver's family dynamics, gender dilemmas, and societal expectations are analyzed through Kristeva's semiotic and symbolic theories, Bakhtin's dialogism, and the carnivalesque. In Silas Marner, strangeness is explored through the application of Kristeva's theory of abjection to Silas's alienation and identity transformation, framed by Bakhtin's concepts of dialogism and heteroglossia. Finally, Dorothea Brooke's identity formation, desires, and rebellion are explored in Middlemarch, within the social constraints of her time, highlighting Kristeva's melancholia, abjection, and strangeness theories. Bakhtin's theories of dialogism and heteroglossia are employed to examine Dorothea's struggle with established gender roles. This thesis underscores how Eliot's narratives mirror societal conflicts, providing a critical framework for analyzing identity, gender, and otherness. By integrating Kristevan psychoanalysis with Bakhtinian dialogism, it offers insight into Eliot's contributions to the discourse on societal change and individual formation.