Offshore wind energy implementations of European Union's states in North Sea
Avrupa Birliği ülkelerinin Kuzey Denizi'ndeki denizüstü rüzgar enerjisi uygulamaları
- Tez No: 952477
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KUTAY AYTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma, Avrupa Birliği'nin ve bu birliğe üye belirli devletlerin deniz üstü (offshore) rüzgar enerjisi politikalarına odaklanmaktadır. Tezin ilk bölümünde enerji ve yenilenebilir enerji hakkında genel bilgiler verilmekte, ardından rüzgar enerjisinin avantajları ve dezavantajları ele alınmaktadır. Bu bölümde ayrıca deniz üstü rüzgar enerjisine de değinilmektedir. İkinci bölümde, Avrupa Birliği'nde deniz üstü rüzgar enerjisinin tarihsel arka planı incelenmektedir. AB'nin enerji politikalarının analizine ek olarak, Avrupa'da rüzgar enerjisi ve deniz üstü rüzgar enerjisinin gelişimi önemli dönüm noktaları çerçevesinde ele alınmaktadır. Ayrıca, Güney Kuzey Denizi'nde gerçekleştirilen bazı başarılı projelere de bu bölümde yer verilmektedir. Bu kısımda Almanya ve Hollanda'nın deniz üstü rüzgar enerjisindeki durumu ve geleceğe yönelik hedefleri de vurgulanmaktadır. Son ve üçüncü bölümde ise, Avrupa Birliği'nin deniz üstü rüzgar enerjisi alanında karşılaştığı zorluklar ve bu sorunlara yönelik önerilen çözümler özetlenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the offshore wind energy policies of the European Union and the specific member states identified within this union. The first part of this thesis provides general information about energy and renewable energy, followed by a discussion of the advantages and disadvantages of wind energy. Offshore wind energy is also addressed in this section. In the second part, the historical background of offshore wind energy in the European Union is examined. Along with an analysis of the EU's energy policies, the development of wind energy and offshore wind energy in Europe is analyzed based on significant milestones. Furthermore, several successful projects conducted in the southern North Sea are highlighted. This section also emphasizes the final situation and future goals of Germany and the Netherlands in offshore wind energy. In the final and third section, the challenges faced by the European Union regarding offshore wind energy and proposed solutions to these issues are summarized.