Makine ve elektro sinyaller yoluyla zihin, psikoloji ve davranışları yönlendirme arayışları(Sigara bağımlılığında rezonans terapisi sonrası etkililiğinin değerlendirilmesi örneğinde)
The pursuit of directing mind, psychology, and behaviors through machines and electro signals (Evaluating the effectiveness of resonance therapy in smoking addiction)
  1. Tez No: 952480
  2. Yazar: FATMANUR ÖZGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez, insanların davranış, düşünce ve psikolojilerini etkilemek veya değiştirmek için makine ve elektro sinyaller gibi yapay yöntemleri kullanarak değişim sağlama çabalarının araştırılması amaçlanmaktadır. Ayrıca davranış değiştirmede yeni yöntemlerden olan rezonans makinesinin sigara bağımlılığıyla mücadelede alternatif bir terapi yönteminin etkililiğini incelemeyi amaçlamaktadır. Sigara kullanımı, sağlık üzerindeki olumsuz etkileriyle bilinmektedir ve bağımlılıkla mücadelede çeşitli tedavi yöntemleri sunulmaktadır. Bu çalışma, rezonans terapisinin bu bağlamda ne kadar etkili olduğunu anlamak için bir araştırma sunmaktadır. Çalışma, sigara bağımlılığının önlenmesi veya azaltılmasında rezonans terapisinin rolünü irdelemektedir. Mevcut literatür, araştırma verileri ve analizler üzerinden, rezonans terapisinin sigara bağımlılığı üzerindeki etkilerini değerlendirmektedir. Bu bağlamda, terapinin etkinliği, bağımlılığı azaltma sürecindeki rolü ve kullanımının pratik uygulanabilirliği üzerine odaklanılmaktadır. Tez, sigara bağımlılığı tedavisi için mevcut olan seçenekler arasına rezonans terapisinin potansiyelini dahil etmek ve bu alternatif tedavi yönteminin etkinliği hakkında bilgi sunmak amacıyla hazırlanmıştır. Elde edilen bulgular, sigara bağımlılığı tedavisinde alternatif yaklaşımların önemini vurgulayarak, sağlık profesyonellerine ve ilgili paydaşlara yol gösterici olmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore efforts to influence or change human behavior, thought processes, and psychology using artificial methods such as machines and electro signals. It also seeks to examine the effectiveness of resonance therapy, a novel method of behavior modification, as an alternative therapy in combating smoking addiction. Smoking is well-known for its adverse effects on health, and various treatment methods have been proposed to fight addiction. This study presents research to understand the effectiveness of resonance therapy in this context. The study investigates the role of resonance therapy in preventing or reducing smoking addiction. Through a review of existing literature, research data, and analyses, it evaluates the impact of resonance therapy on smoking addiction. The focus is on the therapy's effectiveness, its role in the process of reducing addiction, and the practicality of its application. The thesis is prepared to incorporate the potential of resonance therapy into the available options for smoking addiction treatment and to provide information on the effectiveness of this alternative method. The findings aim to highlight the importance of alternative approaches in treating smoking addiction, offering guidance to healthcare professionals and relevant stakeholders.