Constructing the therapeutic alliance in online couple therapy
Çevrimiçi çift terapisinde terapötik ittifakın oluşturulması
- Tez No: 952496
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜNEVVER SELENGA GÜRMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Terapötik ittifak, terapinin başarısını etkileyen en önemli faktörlerden biri olarak kabul edilir ve mevcut literatürde genellikle yüz yüze terapilerde araştırılmıştır. Ancak çevrimiçi terapilerde bu ittifakın oluşumu ve sürdürülmesi üzerine yapılan çalışmalar sınırlıdır. Özellikle COVID-19 pandemisiyle birlikte çevrimiçi terapiye geçiş, sözsüz ipuçlarının eksikliği ve çiftler arasındaki dinamiklerin yönetilmesindeki zorluklar gibi yeni engeller ortaya çıkarmıştır. Bu çalışma, çevrimiçi çift terapisinde terapötik ittifakın gelişimini ve terapist ile danışan arasındaki davranışsal etkileşimleri incelemeyi hedeflemiştir. Araştırma, Sistematik Aile Terapisi İttifaklarını Gözlemleme Sistemi (SOFTA) çerçevesinde seans kayıtlarını gözlem kodlaması ile analiz ederek, çevrimiçi terapilerde ittifaka katkı sağlayan davranışları tespit etmeyi amaçlamaktadır. Bulgular, terapistin, danışanların duygusal bağlantı ve seans katılımına yönelik yaptığı katkıların, terapötik süreçteki danışan katılımı ile güçlü bir şekilde ilişkilendirildiğini göstermektedir. Ayrıca, terapistin duygusal bağlantıya katkılarının hem danışan katılımı hem de duygusal bağlantı üzerinde önemli bir öngörücü olarak ortaya çıkmıştır. Çalışma, çevrimiçi terapilerde çalışan terapistler için duygusal uyum ve etkileşimli stratejilerin önemini vurgulamakta ve bu alanda yapılacak gelecek araştırmalar için önerilerde bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The therapeutic alliance, traditionally understood as the collaborative relationship between therapist and client, has been widely studied in face-to-face therapy settings. However, there is limited research focusing on how this alliance is formed and maintained in online contexts, particularly in couple therapy. The shift to online therapy due to the COVID-19 pandemic has created new challenges in building and sustaining this alliance, including the absence of non-verbal cues and the complexities of managing multiple relationships within the couple. This study aims to investigate how the therapeutic alliance develops in online couple therapy by examining the behavioral dynamics between therapists and clients. Using the System for Observing Family Therapy Alliances (SOFTA) as a framework, the study analyzes session recordings to identify key behaviors that contribute to the alliance in online settings. The findings suggest that therapist contributions to emotional connection and engagement are strongly correlated with client engagement in the therapeutic process. Additionally, therapist contributions to emotional connection emerged as a significant predictor of both client engagement and emotional connection. The results offer valuable insights for therapists working in online settings, highlighting the importance of intentional engagement strategies and emotional attunement. The thesis concludes by discussing the implications of these findings for the practice of online couple therapy and suggesting areas for future research to further explore the nuances of alliance-building in digital environments.