Contextualizing programming through algorithmic art practices: A case study of undergraduate students
Algoritmik sanat pratikleri aracılığıyla programlamayı bağlamsallaştırmak: Lisans öğrencileri üzerine bir vaka çalışması
  1. Tez No: 952520
  2. Yazar: SALİH ALP TUĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE HAZAR KÖKSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Sanat Tarihi, Science and Technology, Education and Training, Art History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasarım, Teknoloji ve Toplum Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasarım Teknoloji ve Toplum Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu tez, geleneksel programlama derslerinde genellikle motivasyon sorunu yaşayan lisans öğrencilerinin hesaplamalı düşünme (HD) becerilerini ve katılımını artırmayı amaçlayan, bağlamsallaştırılmış programlama eğitimi için pedagojik bir temel olarak algoritmik sanat pratiklerini incelemektedir. Araştırma, iki aşamalı bir metodoloji ile Algoritmik Sanat Pratiği (ALSP) çerçevesini geliştirmiştir. 1. Aşama, tarihsel algoritmik sanat eserlerini (1920-2000) temel programlama kavramları (döngüler, özyineleme vb.) ve eserlerin biçimsel özelliklerine göre kategorize ederek, görsel temelli öğretim kaynakları sağlayan ALSP veri tabanı oluşturmasını kapsamaktadır. 2. Aşama, bir önceki bulguları kullanarak Tanımlama/İşleme (De-scription/In-scription) yöntemini ve vaka çalışmasını kapsamaktadır. Öğrenciler önce sanat eserlerini analiz ederek ilgili eserin hangi adımlarla oluşturulabileceğini belirler (De-scription). Bu analiz süreci öğrencilerin HD becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur. Daha sonra analizlerinden elde ettikleri çıktıları yaratıcı kodlama projelerinde (In-scription) yinelemeli şekilde uygulayarak görsel ifade biçimleri oluştururlar. Özyeğin Üniversitesi'nde tasarım öğrencileri için dört haftalık bir atölye çalışmasında uygulanan ve anketler, görüşmeler ve nicel ölçümlerle değerlendirilen bütünleşmiş ALSP çerçevesi, katılımı ve kavrayışı önemli ölçüde artırmıştır Öğrenciler programlama becerisini faydalı bir yaratıcı araç olarak görmeye başlamıştır. ALSP çerçevesi, görsel aşinalık ve yinelemeli tasarımdan yararlanarak programcı olmayanlar için sanatsal bağlamda erişilebilir bir programlama eğitimi sunarak hesaplamalı ve sanatsal pratikler arasında başarılı bir köprü kuruyor.
Özet (Çeviri)
This dissertation explores algorithmic art as a pedagogical foundation for contextualized programming education, aiming to enhance computational thinking (CT) skills and engagement among undergraduate students who often disengage from traditional programming courses. The research developed the Algorithmic Art Praxis (ALAP) framework through a two-phase methodology. Phase 1 created the ALAP database, categorizing historical algorithmic artworks (1920-2000) by their use of core programming concepts (e.g., loops, recursion) and visual tools, providing structured, visually-grounded teaching resources. Phase 2 integrated the De-scription/In-scription pedagogical method within a case study. Students first analyze artworks to deconstruct underlying code (De-scription), developing CT skills like decomposition. They then apply these findings in creative coding projects (In-scription), iterating for visual expression. Implemented in a four-week workshop for design students at Özyeğin University and evaluated via surveys, interviews, and quantitative measures, the integrated ALAP framework significantly increased engagement and comprehension. Students shifted to view programming as an empowering creative medium. The framework successfully bridges computational and artistic practices, offering accessible, relevant programming education for non-programmers by leveraging visual familiarity and iterative design.