Effect of geogrid reinforcement and air entraining admixture on behaviour of airport concrete pavement
Geogrid güçlendirmenin ve hava sürükleyici katkının havalimanı beton kaplamalarına etkisi
- Tez No: 952532
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Malzemeleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Mevcut literatür incelendiğinde, havalimanı beton kaplamalarının geogridler kullanılarak güçlendirilmesi üzerine yapılan araştırmaların yetersiz olduğu görülmektedir. Bu çalışmanın amacı, çekme mukavemetini ve sünekliği arttırmak amacıyla geogridlerin havalimanı beton kaplamalarında takviye malzemesi olarak potansiyelini değerlendirmektir. Geogridlerin yansıtıcı çatlamayı azaltmadaki etkinliğini incelemek ve genişlemelerini önlemek amacıyla çatlak kontrolünü sağlamaktır. Deneysel çalışma iki kontrol kirişi ve geogrid tipi ve geogrid tabakası değişen 16 geogrid ile güçlendirilmiş betonarme kirişten oluşmaktadır. Geogrid ile üretilen betonarme kirişler, taşıma kapasitesi, maksimum yer değiştirme, sertlik, enerji emilimi ve eğilme dayanımı değerlerini araştırmak için üç noktalı eğilme deneyi ile test edilmiştir. Üç beton küp numunesi basınç dayanımı testine tabi tutulmuştur. Sonuçların analizi, 28 günlük beton kirişlerin üretiminde geogrid ve çelik kullanımının 29.96 kN'a kadar maksimum taşıma kapasitesi ve 6.66 megapaskala kadar eğilme dayanımı sergileyen numunelerin oluşumunu sağladığını ortaya koymuştur. Çift kat karbon-350 içeren beton kiriş numunesi, yük taşıma kapasitesi, enerji emilimi ve eğilme dayanımı açısından en yüksek değerleri göstermektedir. Ayrıca, tek kat karbon-350 yerleştirilen beton kiriş numunesi için test sonuçları değerlendirildiğinde, değerlerin optimum seviyede olduğu görülmüştür. Tek karbon-350 tabakasına sahip beton kiriş numunesi, optimum değerlere sahip ikinci numunedir. Bu nedenle, karbon-350 geogrid ağın bazalt, cam veya çelik ağlardan daha faydalı ve umut verici olduğu düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
A review of the existing literature reveals a paucity of research on the reinforcement of airport concrete pavements using geogrids. The purpose of this study is to evaluate the potential of geogrids as reinforcement materials in airport concrete pavements, with the aim of enhancing tensile strength and ductility. A key objective is to examine the effectiveness of geogrids in mitigating reflective cracking and controlling the cracks once they have reflected, with the goal of preventing their widening. The experimental investigation consists of two control beams and 16 geogrid reinforced concrete beams with varying geogrid type and geogrid layer. Reinforced concrete beams produced with geogrids were tested with three-point bending test to investigate bearing capacity, maximum displacement, stiffness, energy absorption and flexural strength values. Three concrete cube specimens were subjected to compressive strength test. Analysis of the results revealed that using of geogrid and steel in the production of 28-days age concrete beams has been demonstrated to facilitate the formation of specimens exhibiting maximum bearing capacity up to 29.96 kN and flexural strengths of up to 6.66 megapascal. The concrete beam specimen with a double layer of carbon-350 demonstrates highest values with regard to load carrying capacity, energy absorption and flexural strength. Also, upon evaluation of the test results for the concrete beam specimen that was placed with a single layer of carbon-350, it was found that the values were optimal. Concrete beam specimen with a single layer of carbon-350 is the second specimen with optimal values. Therefore, carbon-350 geogrid mesh can be considered more beneficial and promising than basalt, glass or steel meshes.