Markör destekli seleksiyonun ekmeklik buğday (Triticum aestivum L.) ıslah programında kalite yönünden kullanım olanaklarının belirlenmesi
Determination of the usage possibilities of marker assisted selection in terms of quality in bread wheat (Triticum aestivum L.) breeding program
  1. Tez No: 952551
  2. Yazar: NEDİM ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA AYKUT TONK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bitki Islahı ve Genetiği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Bu tezde ekmeklik buğday ıslah çalışmalarında markör destekli seleksiyondan yararlanma olanakları incelenmiştir. Buğday ıslah programlarında verim ile birlikte kalitenin de artırılması son yıllarda önem kazanmıştır. Kalite analizler için gerekli un miktarının fazla olması ve ıslah materyalinin elden çıkması nedeniyle, kalite analizlerinin erken generasyondaki ıslah materyalinde kullanımını imkânsız hale getirir. Kaliteli genotipleri erken generasyonda yakalayabilmek için ıslahı çalışmalarında moleküler markörlerden faydalanılması gerekmektedir. Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü“Ekmeklik Buğday Islah Araştırmaları Projesi”melezleme çalışmalarında ebeveyn olarak kullanılan 63 genotipte, agromorfolojik özellikler, kimyasal kalite özellikleri, reograf (alveograf) kalite paremetreleri, farinograf kalite değerleri, NIR kalite parametreleri markör analizleri ile glu-1, glu-3 1BL/1RS, waxy gen kalite allelleri tespit edilmiş, korelasyon analizleriyle aralarındaki ilişkiler belirlenmiştir. Beş melez kombinasyonun herbirinden rastgele seçilen 190 adet F2 kademesindeki tek bitkide, glu-A1, glu-B1, glu-D1 lokuslarındaki yüksek molekül ağırlıklı glutenin, glu-A3, glu-B3, glu-D3 lokuslarındaki düşük molekül ağırlıklı glutenin, 1BL/1RS çavdar translokasyonu, waxy-A1, waxy-D1, waxy-B1 lokuslarındaki kalite allelleri belirlenerek markör destekli seleksiyon kriterleri oluşturulmuştur. Sırasıyla ve varsa her lokustaki istenilen allelin homozigotunu taşıyan F2 tek bitkileri, istenilen allelin homzigotu yoksa heterozigotunu taşıyan F2 tek bitkileri seçilecek şekilde;“Glu-D1(5+10>2+12)>Glu-B1(7OE+8>7OE+9>17+18>7*+8 >7*+9>7+8>7+9>7>20>6+8>20+20)=Glu-A1(2*=1>N)>1BL/1BL>Glu-B3(i>b=a >e=f=g=h>c>d>j)>Glu-D3(e>f>b>a>c>d)=Glu-A3(a>b>d>e>c>f)>waxy-B1>wa-xy-A1=waxy-D1”yöntemi oluşturulmuştur. G4 X G11 genotipleri melezlenerek elde edilen dördüncü melez kombinasyonunda, önem sırasına göre glu-B1, glu-A1, glu-B3, glu-D3, glu-A3, waxy-A1 lokuslarında homozigot 17+18, 1, a, b, a, b allelleri tespit edilen 47 nolu F2 tek bitkisi, G57 X G4 melezi olarak beşinci kombinasyonda, glu-B1, glu-A1, glu-B3, glu-A3 lokuslarında homozigot 7*+8, 2*, b, a allelleri allelleri tespit edilen 101 nolu F2 tek bitkisi markör destekli seleksiyon sonucu belirlenerek F3 generasyonuna aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the possibilities of using marker-assisted selection in bread wheat breeding studies were investigated. In wheat breeding programs, increasing quality along with yield has gained importance in recent years. Due to the high amount of flour required for quality analyses and the disposal of breeding material, it makes it impossible to use quality analyses in breeding material in early generations. In order to catch quality genotypes in early generations, molecular markers should be used in breeding studies. In the crossbreeding studies of the Aegean Agricultural Research Institute“Bread Wheat Breeding Research Project”, agromorphological characteristics, chemical quality characteristics, rheograph (alveograph) quality parameters, farinograph quality values, NIR quality parameters were determined with marker analyses and glu-1, glu-3 1BL/1RS, waxy gene quality alleles were determined and the relationships between them were determined with correlation analyses. Marker-assisted selection criteria were established by determining the high molecular weight glutenin at the glu-A1, glu-B1, glu-D1 loci, low molecular weight glutenin at the glu-A3, glu-B3, glu-D3 loci, 1BL/1RS rye translocation, and quality alleles at the waxy-A1, waxy-D1, waxy-B1 loci in 190 randomly selected F2 stage single plants from each of the five hybrid combinations. F2 single plants carrying homozygous of the desired allele at each locus, if any, and F2 single plants carrying homozygous and heterozygous of the desired allele, if any, were selected respectively;“Glu-D1(5+10>2+12)>Glu-B1(7OE+8>7OE+9>17+18>7*+8>7*+9>7+8>7+9>7>20>6+8>20+20)=Glu-A1 (2*=1>N)>1BL/1BL>Glu-B3(i>b=a>e=f=g=h>c>d>j)>Glu-D3(e>f>b>a>c>d)= Glu-A3(a>b>d>e>c>f)>waxy-B1>wa-xy-A1=waxy-D1”method was created. In the fourth hybrid combination obtained by crossing G4 X G11 genotypes, F2 single plant number 47, which had homozygous 17+18, 1, a, b, a, b alleles at glu-B1, glu-A1, glu-B3, glu-D3, glu-A3, waxy-A1 loci in order of importance, was determined. In the fifth combination as G57 X G4 hybrid, F2 single plant number 101, which had homozygous 7*+8, 2*, b, a alleles at glu-B1, glu-A1, glu-B3, glu-A3 loci, was determined as a result of marker-assisted selection and transferred to the F3 generation.