Challengıng the stereotypes: Relıgıous and gender ıdentıtıes ın ramy
Steriotipleri altüst etmek: Ramy'de dini ve toplumsal cinsiyet kimlikleri
- Tez No: 952572
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESİN PAÇA CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı (Disiplinlerarası)
- Bilim Dalı: Sinema Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kimlik, sosyal ve kültürel bağlamlarda, insanların kendilerini nasıl tanımladıklarını ve toplumun onları nasıl gördüğünü içeren akışkan bir süreçtir. Medya, sosyal gerçekliği yansıtmanın ötesinde, kimlikleri aktif bir şekilde şekillendirdiği ve inşa ettiği için bu süreçte önemli bir role sahiptir. Batı medyası, genellikle kültürel hegemonya ve ideolojik stratejilerini sürdürmek amacıyla, Müslüman kimliklerini Oryantalist ve Avrupa-merkezci bir bakış açısına dayanan belirli stereotiplerle tasvir etmiştir. Bu tez, Ramy dizisinin Hollywood medyasındaki Müslüman kimliklerin tasvirini eleştiren ve Oryantalist ve Avrupa-merkezci anlatıya alternatif bir temsil sunan dikkat çekici bir örnek olduğunu savunmaktadır. Bu tezde, Ramy dizisinde dini ve cinsiyet kimliklerinin nasıl temsil edildiğini, Üçüncü Dünya Sineması, postkolonyal teori ve feminist film çalışmaları kapsamında bu kavramlar üzerine yapılan tartışmalardan yararlanarak inceliyorum. Dizinin, Müslüman kimliklerine dair temel klişelere meydan okuduğunu ve çok daha incelikli tasvirleri ekrana taşıdığını iddia ediyorum. Ramy, kimlik temsili meselesini -genellikle Üçüncü Dünya sinemasıyla sınırlı kalan ve bu alanda eleştirel bir şekilde incelenen bu konuyu- dijital platformlar aracılığıyla popüler alana taşımaktadır. Bunu yaparak, ana akım medyada temsil, kimlik, Müslüman kimlikleri ve Müslüman kadınların kimlikleri gibi kavramların sorgulaması ve tartışılması için bir alan yaratmaktadır.
Özet (Çeviri)
Identity is a fluid process in social and cultural contexts that includes how people describe themselves as well as how society views them. The media has a crucial role in this process because it actively shapes and constructs identities in addition to reflecting social reality. Western media has often portrayed Muslim identities in a way using specific stereotypes that have their roots in an Orientalist and Eurocentric viewpoint to uphold its cultural hegemony and ideological strategies. This thesis argues that Ramy is an outstanding example that criticizes the representation of Muslim identities in mainstream media and offers an alternative representation to the Orientalist and Eurocentric narrative. In this thesis, I examine how religious and gender identities are represented in the series Ramy by employing discussions on these concepts within the Third World Cinema, postcolonial theory, and feminist film studies. I argue that the series challenges key stereotypes about Muslim identities and brings much more nuanced portrayals to the screen. Ramy introduces the issue of identity representation— often confined to Third World cinema and critically examined there—into the popular realm through digital platforms. By doing so, it creates space in mainstream media for questioning and discussing concepts such as representation, identity, Muslim identities, and the identities of Muslim women.