Covid döneminde Türkiyedeki bireylerin iş memnuniyetini etkileyen faktörlerin stereotype sıralı regresyon modeli ile araştırılması
Investigation of the factors affecting the job satisfaction of individuals in Turkey during the covid period with the stereotype ordinal regression model
- Tez No: 864661
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Türkiye'de Covid döneminde birçok yenilik yapılmıştır. Covid-19' un toplumda ve onun içindeki işletmeler ve çalışanlar için oldukça zorlu koşullar yarattığı söylenebilir. Bu zorlu koşullarla birlikte alternatif çalışma yöntemleri uygulamaya konulmuştur. Bu alternatif çalışma yöntemleri bazı bireylerin iş memnuniyet derecelerini artırırken bazı bireylerin iş memnuniyet derecelerini azaltmıştır. Bu çalışmanın amacı Covid-19 dönemi boyunca Türkiyedeki bireylerin iş memnuniyetine etki eden faktörleri araştırmaktır. Covid dönemini içeren 2020-2021 verileri TUİK'den alınarak Stereotype Sıralı Regresyon Modeli ile analiz edilmiştir. Stereotype sıralı regresyon modeli tahmin sonuçları incelendiğinde, yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim düzeyi, sektör, işteki durum (ücretli, maaşlı veya yevmiyeli çalışan), mutluluk düzeyi, sağlık memnuniyeti (orta,memnun değil, hiç memnun değil), gelecekten umut (çok umutlu, umutlu), dini inanç baskısı, hanehalkı büyüklüğü, mülkiyet durumu, konut oda sayısı (2 ve altı oda, 4 oda, 5 oda), hane aylık gelir değişkenleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Many innovations were made in Turkey during the Covid period. It can be said that Covid-19 has created very challenging conditions for society and for the businesses and employees within it. With these challenging conditions, alternative working methods have been put into practice. While these alternative working methods increased the job satisfaction levels of some individuals, they decreased the job satisfaction levels of some individuals. The aim of this study is to investigate the factors affecting the job satisfaction of individuals in Turkey during the Covid-19 period. 2020-2021 data, including the Covid period, was taken from TUIK and analyzed with the Stereotype Sequential Regression Model. When the estimation results of the stereotype sequential regression model are examined, age, gender, marital status, education level, sector, job status (paid, salaried or casual employee), happiness level, health satisfaction (moderate, dissatisfied, very dissatisfied), hope for the future ( Statistically significant relationships were determined between variables such as very hopeful, hopeful), religious belief pressure, household size, ownership status, number of residential rooms (2 and below rooms, 4 rooms, 5 rooms), and household monthly income.