Ratlarda eksozom, hyaluronik asit ve tip 3 kollajen tedavilerinin yara iyileşmesine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of exosome, hyaluronic acid and type 3 collagen treatments on wound healing in rats
- Tez No: 916304
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENEM ÖZGE TURAÇLI KARAGÜVEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Ratlarda Eksozom, Hyaluronik Asit ve Tip 3 Kollajen Tedavilerinin Yara İyileşmesine Etkilerinin Karşılaştırılması Amaç: Bu çalışmada; eksozom, hyalüronik asit ve tip 3 kollajenin aynı yara modelinde yara çevresine ayrı ayrı enjeksiyonunun sekonder yara iyileşmesine etkenlerinin birbiri ve kontrol grubu ile araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Bu deneysel çalışmada, 48 rat kullanıldı ve ratlar dört eşit gruba ayrıldı. Çalışmadaki ratlar üzerinde dorsum orta hat ⅓'üne punch eksizyon aleti ile 1x1 cm büyüklüğünde tam kat deri yarası oluşturuldu. Kontrol grubu (Grup-1) ratlara herhangi bir tedavi verilmedi. Grup-2 ratlarda yara etrafına eksozom, grup-3 ratlarda yara etrafına hyaluronik asit (HA), grup-4 ratlarda yara etrafına kollajen tedavisi verildi. 7, 14 ve 21. günlerde her gruptan dörder rat rastgele olarak seçilmiş, bu ratlarda yar genişliği ölçülmüş fotoğrafları çekilmiş ve yara bölgesi tamamen eksize edilerek histopatolojik inceleme yapılmıştır.Bu incelemede, kolajen oluşumu, anjiogenez, granülasyon dokusu, epitelizasyon ve inflamatuar debris miktarı değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda 7. gün değerlendirmelerinde yara genişliği, inflamatuar debris, kollajen morfolojisi, granülasyon dokusu, anjiogenez ve epitelizasyon yüzde değerlerinde HA daha iyi sonuçlar vermiştir. 14. gün yapılan karşılaştırmalarda tedavi için kullanılan ajanlar arasında yara iyileşmesi açısından istatiksel olarak fark bulunmamıştır. 21. gün yapılan değerlendirmede ise eksozom ve kollajen tedavisi verilen grupla kontrol grubu arasında anlamlı fark bulunmamış, bununla birlikte HA tedavisinin yara iyileşmesini geciktirdiği tespit edilmiştir. Sonuç: Çalışmamızda HA yara iyileşmesinin ilk aşamasında etkili bir tedavi ajanı olarak görülmesine rağmen yara iyileşmesinin ilerleyen fazlarında yapılan analizlerde yara iyileşmesinde gecikmelere neden olduğu gözlenmiştir. Bu durum HA'nın yara iyileşmesinde subkutanöz olarak uygun bir tedavi ajanı olmadığını düşündürmektedir. Diğer tedavi ajanlarının karşılaştırılmasında kontrol grubuyla istatistiksel olarak anlamlı fark olmaması bu ajanların yara iyileşmesinde subkutanöz enjeksiyonda etkili tedavi yöntemi olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Comparison of Exosome, Hyaluronic Acid and Type 3 Collagen Treatments in Wounds Healing in Rats Objective: This study aims to investigate the effects of exosomes, hyaluronic acid, and type 3 collagen on secondary wound healing by separately injecting them around the wound in the same wound model and comparing the results with each other and the control group. Materials and Methods:In this experimental study, 48 rats were used and divided into four equal groups. A full-thickness skin wound measuring 1x1 cm was created on the dorsal midline of each rat using a punch excision tool. The control group (Group 1) received no treatment. In Group 2, exosomes were injected around the wound; in Group 3, hyaluronic acid (HA) was applied around the wound; and in Group 4, collagen was administered around the wound. On days 7, 14, and 21, four rats from each group were randomly selected, their wound widths were measured, photographs were taken, and the wound areas were completely excised for histopathological examination. This analysis evaluated collagen formation, angiogenesis, granulation tissue, epithelialization, and the amount of inflammatory debris. Findings: In our study, the evaluations on day 7 showed that HA yielded better results in terms of wound width, inflammatory debris, collagen morphology, granulation tissue, angiogenesis, and epithelialization percentages. On day 14, no statistically significant differences were observed in wound healing among the agents used for treatment. However, on day 21, no significant differences were found between the exosome and collagen-treated groups compared to the control group, while HA treatment was found to delay wound healing. Conclusion: In our study, HA was observed to be an effective therapeutic agent in the initial phase of wound healing; however, analyses conducted in the later phases indicated that it caused delays in wound healing. This suggests that HA may not be a suitable therapeutic agent for subcutaneous application in wound healing. Furthermore, the lack of statistically significant differences between the other treatment agents and the control group indicates that these agents may not be effective therapeutic options for wound healing when administered via subcutaneous injection.