Çevre denetimi: Mevzuat ile uygulama arasındaki bütünlüğün değerlendirilmesi
Environmental auditing: An assessment of the integrity between legislation and implementation
- Tez No: 952619
- Danışmanlar: PROF. DR. FULYA AYDIN TEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de uygulanmakta olan çevre denetimi sistemi literatür ve mevzuat yönüyle ele alınmış; çevre denetimlerinin sahadaki yansımasını analiz etmek üzere mevzuata dayalı senaryo kurguları oluşturulmuştur. Senaryoların hazırlanmasında, mevzuat ile uygulama bütünlüğünü değerlendirmeye imkân tanıyan kriterler esas alınarak, farklı sektörler ve konu başlıkları belirlenmiştir. Ayrıca, Türkiye'de son iki yıl içerisinde gerçekleştirilen çevre denetimlerine ait resmî veriler analiz edilerek, senaryo içeriklerinin kurgulanmasında referans olarak kullanılmıştır. Senaryo anlatımları, teknik kavramlara aşinalığı olmayan kişi ve kuruluşların da anlayabileceği biçimde, sade ve akademik bir dille sunulmuştur. Her senaryoda tespit edilen çevresel bulgular, benzer nitelikteki sektörlerin denetlendiği veya incelendiği uluslararası örneklerle karşılaştırılmış; belirli kriterlere göre seçilen ülkelerdeki çevre denetim sistemleri de Türkiye'deki sistemle karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Çalışmada kullanılan literatür, mevzuat, senaryo bulguları ve uluslararası uygulamalar birlikte ele alınarak, senaryolar aracılığıyla denetimlerde karşılaşılabilecek örnek durumlar ilgili mevzuat referanslarıyla tanımlanmaya çalışılmıştır. Bu çerçevede geliştirilen yaklaşım doğrultusunda, çevrenin kalıcı şekilde korunmasına katkı sağlanması ve çevre denetiminin toplumda daha anlaşılır bir biçimde algılanmasına destek olunması amaçlarıyla öğretici bir yöntem tercih edilmiştir. Böylece, denetim süreçlerinin mevzuatla uyumlu şekilde anlaşılmasına ve uygulamaların sürekliliğine yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the environmental inspection system currently implemented in Türkiye from both legislative and literature-based perspectives. To analyze the practical reflections of environmental inspections, scenario-based models were developed in line with environmental legislation. In constructing these scenarios, different sectors and thematic areas were selected based on criteria that enable the evaluation of the integrity between legal frameworks and actual practice. Additionally, official environmental inspection data from the past two years in Türkiye were analyzed and utilized as reference material in the scenario design process. The scenario narratives were presented in a clear and academic language to ensure accessibility for individuals and institutions without a technical background. In each scenario, identified environmental findings were compared with international examples involving inspections or assessments of similar sectors. Furthermore, environmental inspection systems in selected countries were also reviewed and comparatively evaluated against Türkiye's national system. By integrating literature, legal provisions, scenario findings, and international practices, the scenarios aimed to define potential cases that may arise during inspections, referencing relevant legislative frameworks. Based on this approach, an educational method was adopted to contribute to the long-term protection of the environment and to enhance public understanding of environmental inspections. Accordingly, recommendations were offered to facilitate alignment between inspection procedures and legislation, and to support the continuity of implementation.