Olası İstanbul depremi öncesinde cerrahi hemşirelerinin afete hazır olma durumları ve bilgi düzeylerinin ölçülmesi
Measuring the disaster readiness and knowledge levels of surgical nurses before the possible İstanbul earthquake
  1. Tez No: 952618
  2. Yazar: GÜLCE KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLBAHAR KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma olası İstanbul depremine karşı cerrahi servis ve ameliyathanede çalışan hemşirelerin bilgi düzeylerinin ve hazır olma durumlarının ölçülmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmamızın evrenini İstanbul'da bulunan bir Eğitim Araştırma Hastanesinin tüm cerrahi servislerinde ve ameliyathanelerinde çalışan hemşirelerini kapsamaktadır. Çalışmamıza toplamda 201 hemşire katılmıştır. Verilerimiz Çalışan Bilgi Formu (Ek-1) ve Hemşirelerde Afete Hazırlık Algısı Ölçeği (HAHAÖ) (Ek-2) ile toplanmıştır. Verilerin analizinde HAHAÖ'nün normal dağılım hipotezine uyup uymadığı çarpıklık ve basıklık katsayılarına bakılmak suretiyle tespit edilmiş ve parametrik test yöntemleri tercih edilmiştir. HAHAÖ ve alt boyutlarında çarpıklık ve basıklık katsayısının istenen değerler arasında olması sebebiyle yapılan analizlerde bağımsız örneklem t-Testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) teknikleri kullanılmıştır. Çalışmamıza katılan hemşirelerin % 72,6 oranında kadın olduğu, yaş ortalamasının 31,48 olduğu, katılan hemşirelerin %58.2 oranında daha önce deprem yaşadığı, %53,7 oranında depreme karşı kendilerini kısmen hazır hissederken, %33,3 oranında depreme karşı kendilerini hazır hissettikleri ve İstanbul ilinin depreme karşı hazırlıklı olma durumu algılarına bakıldığında %80,1 oranında hiç hazır olmadığını düşündükleri belirlenmiştir. Hemşirelerin İstanbul ilinin depreme karşı hazırlıklı olma durumu algısı ile Afet Öncesi Hazırlık Evresi (F:5,097, p0.05) ve alt boyutlar Müdahale Evresi (p>0.05) Afet Sonrası Evresi (p>0.05) arasında anlamlı farklılık saptanmamıştır.Elde edilen tüm sonuçlara bakıldığında İstanbul ilinin depreme karşı hiç hazır değil diyen hemşirelerin Afet Öncesi Hazırlık Evresi puan ortalamasının depreme tamamen hazır ve kısmen hazır diyen hemşirelerin Afet Öncesi Hazırlık Evresi puan ortalamasından daha yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to assess the knowledge levels and preparedness of nurses working in surgical wards and operating rooms in the event of a possible Istanbul earthquake. The study population consists of all nurses working in the surgical wards and operating rooms of a Training and Research Hospital in Istanbul. A total of 201 nurses participated in the study. Data were collected using the Employee Information Form (Appendix-1) and the Perception of Disaster Preparedness Scale for Nurses (PDPSN) (Appendix-2). In analyzing the data, the normal distribution hypothesis of the PDPSN was tested by examining skewness and kurtosis coefficients, and parametric test methods were preferred. Since the skewness and kurtosis coefficients of the PDPSN and its sub-dimensions were within the acceptable range, independent samples t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) techniques were used in the analyses. Among the nurses who participated in the study, 72.6% were female, with an average age of 31.48 years. Additionally, 58.2% of the participants had previously experienced an earthquake, 53.7% felt partially prepared for an earthquake, and 33.3% felt prepared. When examining nurses' perceptions of Istanbul's preparedness for an earthquake, 80.1% believed that the city was not prepared at all. A significant difference was found between nurses' perception of Istanbul's earthquake preparedness and the“Pre-Disaster Preparedness Phase”(F:5.097, p0.05) and its sub-dimensions,“Response Phase”(p>0.05) and“Post-Disaster Phase”(p>0.05). Considering all the results, it was determined that nurses who believed Istanbul was not prepared at all for an earthquake had a higher average score in the“Pre-Disaster Preparedness Phase”compared to those who believed the city was either fully or partially prepared.