Diyarbakir ili pamuk alanlarinda tetranychus urticae koch (acarina: tetranychidae)'un popülasyon dalgalanmasinin saptanmasi
Determination of population fluctuation of tetranychus urticae koch (acarina: tetranychidae) in the cotton fields Diyarbakir province, Turkiye
- Tez No: 952676
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL BAYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Entomoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Pamuk alanlarının önemli zararlılarından biri olan Kırmızıörümcek, Tetranychus urticae Koch (Acarina: Tetranychidae) özellikle yaprağın sararıp sonra kızarmasıyla zararını gösterir. Bu çalışma T. urticae'nın popülasyon değişimini saptamak amacıyla 2023 ve 2024 yıllarında Bismil, Çınar ve Sur ilçelerinde yürütülmüştür. Bismil (Ağıllı), Çınar (Yuvacık) ve Sur (Sati) ilçelerinde üç farklı pamuk tarlası belirlenmiş olup, her hafta belirlenen tarlalarda pamuğun 2-4 yapraklı döneminden hasat dönemine kadar T. urticae nimf ve ergin sayımları yapılmıştır. Çalışmalardan elde edilen verilere göre T. urticae'nın popülasyon yoğunluğu 2023 ve 2024 üretim yıllarında farklılık göstermiştir. T. urticae'nın popülasyon dalgalanmasının takip edildiği 2023 üretim yılında popülasyon yoğunluğunun 2024 üretim yılına göre daha fazla olduğu belirlenmiştir. T. urticae'nın popülasyon yoğunluğu 2023 yılında Bismil – Ağıllı'da 48,0 adet birey/yaprak, Çınar-Yuvacıkta 52,0 adet birey/yaprak ile temmuz ayı sonunda en yüksek popülasyon yoğunluğuna ulaştığı görülürken aynı yıl Sur-Sati de ise 48,0 adet birey/yaprak ile haziran ayının ilk haftasında tepe noktasına ulaştığı görülmüştür. Yapılan gözlemlerde 2024 yılında Bismil – Ağıllı'da 36,0 adet birey/yaprak, Çınar-Yuvacıkta 36,0 adet birey/yaprak, temmuz ayı ortalarında en yüksek popülasyon yoğunluğuna ulaştığı görülürken, Sur-Sati'de ise 34,3 adet birey/yaprak ile temmuz ayı başında tepe noktasına ulaştığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Two-spotted spider mite, Tetranychus urticae Koch (Acarina: Tetranychidae), is one of the most important pests of cotton fields. This study was conducted in Diyarbakır province (Bismil, Çınar and Sur) in 2023 and 2024 to determine the population change of T. urticae. This study were carried out in three different cotton fields in Bismil (Ağıllı), Çınar (Yuvacık) and Sur (Sati) districts, and nymphs and adults of T. urticae were counted every week from the 2-4 leaf stage of cotton until the harvest period. According to the data obtained from the studies, the population density of T. urticae differed in 2023 and 2024 production years. It was determined that the population density of T. urticae was higher in the 2023 production year, in which the population fluctuation of T. urticae was followed, than in the 2024 production year. When the population density of T. urticae was analyzed, it was observed that the highest population density was reached at the end of July with 48,0 numbers of individual/leaf in Bismil - Ağıllı and 52,0 numbers of individual/leaf in Çınar-Yuvacık in 2023, while the highest population density was reached at the beginning of June with 48,0 numbers of individual/leaf in Sur-Sati in the same year. In the observations made in 2024; 36,0 numbers of individual/leaf in Bismil - Ağıllı, 36,0 numbers of individual/leaf in Çınar-Yuvacık reached the highest population density in mid-July, while 34,3 numbers of individual/leaf in Sur-Sati reached the highest population density in early July.