Öğretmenlerin geleneksel sporlara yönelik tutumlarının incelenmesi
An examination of teachers' attitudes towards traditional sports
  1. Tez No: 952677
  2. Yazar: RAHMİ GÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Araştırmada öğretmenlerin geleneksel sporlara yönelik tutumlarının karma yöntem kullanılarak incelenmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda araştırmanın çalışma grubunu Bayburt ilinde görev yapan beden eğitimi ve sınıf öğretmenleri oluşturmaktadır. Bayburt'taki beden eğitimi ve sınıf öğretmenleri araştırma konusu açısından bilgi zenginliği taşıdığı düşünüldüğünden ve bu grubun görüşleri özellikle anlamlı/temsil edici kabul edildiğinden amaçlı örnekleme yöntemlerinden kolay ulaşılabilir durum örneklemesi kullanılarak çalışma grubu seçilmiştir. Verilerin toplanması adına bu çalışma grubuna ilk olarak Kişisel Bilgi Formu daha sonra Geleneksel Sporlara Yönelik Tutum Ölçeği ve araştırmanın nitel kısmını oluşturan iki açık uçlu soru yöneltilerek cevaplamaları sağlanmıştır. Nitel verilerin kodlama ve frekans analizleri Maxqda 2025 deneme sürümü programı üzerinden yapılırken Nicel verilerin analizlerinde Statistical Package for the Social Sciences (SPSS 26.0) paket programı kullanılmıştır. Bu aşamada tanımlayıcı istatistiklere ek olarak parametrik testlerden gruplar arası farklılıkların tespit edilmesi adına t-testi kullanılırken ilişki testlerinden pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Nitel verilerin analizinde ise içerik analizi yöntemi tercih edilmiştir. Uygulanan testler sonucunda, çeşitli parametrelerle ilişkili olarak anlamlı bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study aims to examine teachers' attitudes towards traditional sports using a mixed-method approach. In this context, the study group consists of physical education and classroom teachers working in Bayburt province. Since physical education and classroom teachers in Bayburt were considered to be knowledgeable about the research topic and their opinions were deemed particularly meaningful/representative, the study group was selected using convenience sampling, one of the purposive sampling methods. To collect data, the study group was first asked to complete a Personal Information Form, followed by the Attitude Scale Towards Traditional Sports and two open-ended questions that formed the qualitative part of the research. Qualitative data coding and frequency analyses were conducted using the Maxqda 2025 trial version programme, while quantitative data analyses were conducted using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS 26.0) package programme. At this stage, in addition to descriptive statistics, t-tests were used to detect differences between groups from parametric tests, while Pearson correlation analysis was applied from relationship tests. In the analysis of qualitative data, the content analysis method was preferred. As a result of the tests applied, significant findings were obtained in relation to various parameters.