Çeşitli bitki çekirdeklerinden elde edilen sıvı yağların sıçanlarda gastroprotektif etkilerinin ve antioksidan etki mekanizmalarının belirlenmesi
Determination of gastroprotective effects and antioxidant action mechanisms of liquid oils obtained from various plant seeds in rats
- Tez No: 952690
- Danışmanlar: PROF. DR. FEHMİ ODABAŞOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada, ratlarda indometazin (İND) ile oluşturulan ülser modeli kullanılarak incir çekirdeği yağı (İÇY) ve nar çekirdeği yağı (NÇY)'nın gastroprotektif etkileri araştırılmıştır. Her iki çekirdek yağının da gastroprotektif etkilere sahip olduğu belirlenmiştir. Rat mideleri kullanılarak İÇY ve NÇY'nin antioksidan mekanizmalar üzerine etkileri belirlenmiştir. Çalışmamızda altışar rattan oluşan her bir deney grubuna, İND uygulamalarını takiben 0,5 ve 1 ml/kg dozlarda İÇY ve NÇY, 25 mg/kg ranitidin (RAN), 25 mg/kg lansaprazol (LAN), 25 mg/kg İND ve sadece musluk suyu oral yoldan verildi. Deney sonrası, mide örneklerinde makroskopik ölçümler yapıldıktan sonra uygun yöntemlerle rat mideleri alınarak, glutatyon (GSH), lipit peroksidasyonu (LPO) seviyeleri, süperoksit dismutaz (SOD), miyeloperoksidaz (MPx), glutatyon peroksidaz (GPx), glutatyon redüktaz (GR), glutatyon S-transferaz (GST), katalaz (CAT), siklooksijenaz-2 (COX-2) ve indüklenebilir nitrik oksit sentaz (iNOS) aktivitelerinin ölçümü yapılmak üzere depolandı. İND ile uyarılmış ülserli dokularda İÇY ve NÇY her iki uygulama dozu ile ülseri önemli oranda azalttı. Benzer şekilde RAN ve LAN uygulamalarında da ülser alanlarının azaldığı belirlendi. Ülserli dokular biyokimyasal deneylere alındı. İND verilen gruplarda LPO seviyeleri ile iNOS, MPx ve GPx aktivitelerinde artış gözlenirken, COX-2, SOD, CAT, GR, GST aktiviteleri ve GSH seviyelerinde azalma tespit edildi. İÇY, NÇY, RAN ve LAN muameleleri trendi tersine çevirdi. Bu sonuçlar İND'in antioksidan savunma sistemi üzerinde olumsuz etkiler göstererek gastrik hasar oluşturduğunu, RAN, LAN, İÇY ve NÇY verilen dokularda ise antioksidan savunma sistemlerinin desteklenerek reaktif oksijen türlerinden (ROS) kaynaklanan ülser oluşumunun önüne geçildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the gastroprotective effects of fig seed oil (FSO) and pomegranate seed oil (PSO) were investigated using an ulcer model induced by indomethacin (IND) in rats. Both seed oils were found to exhibit gastroprotective properties. Using rat stomach tissues, the effects of FSO and PSO on antioxidant mechanisms were evaluated. Each experimental group consisted of six rats, and following IND administration, FSO and PSO were orally administered at doses of 0.5 and 1 ml/kg, along with 25 mg/kg ranitidine (RAN), 25 mg/kg lansoprazole (LAN), 25 mg/kg IND, and tap water (control). After the experiment, macroscopic evaluations of the stomach tissues were performed, and the gastric samples were collected for biochemical analysis. The levels of glutathione (GSH), lipid peroxidation (LPO), and the activities of superoxide dismutase (SOD), myeloperoxidase (MPx), glutathione peroxidase (GPx), glutathione reductase (GR), glutathione S-transferase (GST), catalase (CAT), cyclooxygenase-2 (COX-2), and inducible nitric oxide synthase (iNOS) were measured. Both FSO and PSO significantly reduced ulcer formation at both doses. Similarly, reductions in ulcerated areas were observed in the RAN and LAN-treated groups. Ulcerated tissues were subjected to biochemical analyses. In the IND-treated groups, increased LPO levels and elevated activities of iNOS, MPx, and GPx were observed, whereas the activities of COX-2, SOD, CAT, GR, and GST, as well as GSH levels, were decreased. Treatments with FSO, PSO, RAN, and LAN reversed these trends. These results indicate that IND induces gastric damage by negatively affecting the antioxidant defense system, while treatment with RAN, LAN, FSO, and PSO supports the antioxidant defense mechanisms, thereby preventing ulcer formation caused by reactive oxygen species (ROS).