Bilgisayar destekli üretim sistemleri ve bir ekici çark tasarımı
Computer aided manufacturing systems and force feed roller design
- Tez No: 95272
- Danışmanlar: PROF.DR. BİROL KAYIŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Bilgisayar Destekli Üretim Sistemleri Ve Bir Ekici Çark Tasarımı İbrahim Savaş DALMIŞ Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Birol KAYIŞOGLU 2000,Sayfa : 91 Jüri : Prof. Dr. Poyraz ÜLGER Prof. Dr. Selçuk ARIN Prof. Dr. Lokman DELİBAŞ(Tarımsal Yapüar veSulama) Prof. Dr. Birol KAYİŞOĞLU (Danışman) Prof. Dr. Bahattin AKDEMİRn Bu çalışmanın amacı;özellikle ülkemizde yeterince gelişmemiş olan tarım makineleri sektörünün gelişmiş teknoloji ile birlikte kendi tasarımlarını geliştirip yurt dışında da adlarım duyurabilmeleri açısından gerekli koşulların araştırılıp yaratılmasına yardımcı olmaktır. Özellikle ülkemizde tarım makmelerinin üretiminin büyük bir kısmı küçük ve orta ölçekli atölye tipi işletmelerde yapılmaktadır. Fakat gelişen ve ucuzlayan teknoloji artık tarım makineleri sektöründe de yerini almalıdır. Zamanın her geçen gün önemi artmaktadır. Ayrıca rekabetin koşullan da gün geçtikçe zorlaşmaktadır. Bu sebeple işletmelerin yeni teknolojileri tanıyıp bir an önce bu teknolojileri kullanmaya başlaması gerekmektedir. Bilgisayar destekli sistemlerle üretimde sağlanacak artış kalitedeki artışla orantılı olup pazar payının artışım da getirecektir. Bu sebeple bu çalışmada örnek bir plastik ekici çark kalıbı bilgisayar ortamında tasarlanmış ve CNC tezgahlarında işlenerek imal edilmiştir.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY Postgraduate Thesis Computer Aided Manufacturing Systems And A Force Feed Roller Design Ibrahim Savaş DALMIŞ Thrace University The Institute Of Natural Sciences Farm Machinery Mainsciences Section Supervisor: Prof. Dr. Birol KAYİŞO?LU 2000, Page : 91 Jury : Prof. Dr. Poyraz ULGER Prof. Dr. Selçuk ARIN Prof. Dr. Lokman DELİBAŞ(Agricultural Buildings and irrigation) Prof. Dr. Birol KAYİŞO?LU (Supervisor) Prof. Dr. Bahattin AKDEMİRIV The aim of this research is to help to meet our country's undeveloped agricultural machinery sector with today's high technologies. Therefore companies can develop their designs and also they can establish their names in the foreing countries. Specially in our country,the most production of agricultural machines are made in companies which like small and middle scale workshops but from now on developing and cheaping technology must take place in the sector of the agricultural machinery. Time becomes more important in everyday.Furthermore conditions of competition become hard day. after day,so companies have to recognize the new technologies and to start to use them immediately. Increasing in production by using Computer Aided Systems is proportionate with increasing in quality and it provides to increasing in market share so that in this research a plastic gear's injection mould is designed with computer and machined on CNC machines.