Web uygulamalarında farklı verim tabanı erişim yöntemlerinin karşılaştırılması ve performans analizinin çıkarılması
Comparison of different database access methods in web applications and performance analyisis
- Tez No: 95276
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CAVİT TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
-I- OZET Internet teknolojilerinin hızlı gelişimi, bilginin saklanması ve paylaşımı ile ilgili yeni olanakları da beraberinde getirmektedir. Özellikle ticaret, bankacılık gibi sektörler için düşük maliyetli ve coğrafi sınırlara bağımlı olmayan bir ağ yapısı olan Internet büyük bir avantaj haline gelmiştir. Internet' in sunmuş olduğu hizmetler içerisinde en büyük kullanım oranına sahip olanı World Wide Web (WWW)' dir. WWW' in bu popülerliği, etkileşimli yapısı ve çoklu ortam öğelerini kullanabilme yeteneği sayesinde gerçekleşmektedir. Web sayfaları üzerinden veri tabanlarına erişim sağlayabilmek de mümkündür. Bu amaçla, derlenen ya da yorumlanan programlama dilleri ile oluşturulmuş bir CGI ya da buna alternatif olarak geliştirilen teknikler kullanılmaktadır. Bu tekniklerden birisi de Java programlama dili için geliştirilmiş olan Servlet API kullanımıdır. Bu tezde, Visual Basic 5.0 ve Java programlama dilleri kullanılarak birer Web tabanlı veri tabanı uygulaması oluşturulmuştur. Bu uygulamalar yardımı ile CGI ve Servlet API' sinin avantaj ve sınırlılıkları ortaya konmuş ve her iki uygulama kullanılarak bir performans analizi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
-II- SUMMARY Along with the rapid development of internet technologies, new possibilities of storing and sharing of information are being.ntroduced. Internet free from geographic boundaries provides low cost services especially for the sectors such as banking and commerce. World Wide Web is the most common and largely used service of internet. The popularity of WWW lies in the fact that it possesses the capacity of using multi- platform components and interactive structure. It is also possible to have an access to databases through web pages. To serve this purpose, CGI made by compiled and interpreted programming languages or techniques developed as an alternative to CGI are used. On of these techniques is the use of Servlet API which was developed for Java programming language. In this thesis, a web based database application has been created by using Visual Basic 5.0 and Java programming language. The limitations and advantages of CGI and Servlet have been demonstrated with the help of this application and a performance analysis has been done by using both applications.