Coffee from date seeds and olive seeds: Alternative to Turkish coffee
Hurma çekirdeği ve zeytin çekirdeğinden kahve: Türk kahvesine alternatif
  1. Tez No: 952762
  2. Yazar: AYŞE NUR ÇAKI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEDENİ MASKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez çalışmasında, zeytin çekirdeği ve hurma çekirdeği gibi tarımsal atıkların değerlendirilmesiyle sürdürülebilir, işlevsel ve kafeinsiz alternatif bir kahve ürünü geliştirmek amaçlanmıştır. Hurma ve zeytin çekirdekleri uygun ön işlemlere tabi tutularak belirli oranlarda harmanlanarak kahve alternatifi formülasyonu oluşturulmuştur. Demlenen kahve karışımının sıvı kısmının fizikokimyasal ve duyusal özellikleri Türk kahvesi ile karşılaştırılmıştır. Toplam fenolik madde içeriği (TPC), 2,2-difenil-1-pikrilhidrazil (DPPH) yöntemi ile antioksidan kapasitesi, toplam çözünür katı madde (°Brix), asitlik ve Fourier Dönüşümlü Kızılötesi (FTIR) analizleri yapılmıştır. Fiziksel analizler köpük hacmi, köpük stabilitesi ve renk özelliklerini içermektedir. Duyusal analizde ürünün görünümü, aroması, kokusu, acılığı, genel beğeni kriterleri ve satın alınabilirliği değerlendirilmiştir. Elde edilen optimum ürün, 7,35 g hurma çekirdeği tozu ve 4,64 g zeytin çekirdeği tozu karışımının optimum kütleleri kullanıldığında %84,86 radikal temizleme aktivitesine, 3,7 mL köpük hacmine, 12.80 mL NaOH/100 g DS asitliğine ve duyusal değerlendirmede 4,95/7,00 puana sahipti. Sonuç olarak, bu çalışma tohum atığının işlevsel ve çevresel olarak sürdürülebilir bir ürüne işlenebileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it was aimed to develop a sustainable, functional, and caffeine-free alternative coffee product by evaluating agricultural wastes such as olive seeds and date seeds. Date seeds and olive seeds were subjected to appropriate pre-treatments and blended in certain proportions to create a coffee alternative formulation. Physicochemical and sensory properties of the liquid portion of the brewed coffee blend were compared with those of Turkish coffee. The total phenolic content (TPC), antioxidant capacity with the 2,2-diphenyl-1-picrylhydrazyl (DPPH) method, total soluble solid (°Brix), acidity, and Fourier Transform Infrared (FTIR) analyses were performed. Physical analyses included foam volume, foam stability, and color properties. In sensory analysis, appearance, aroma, odor, bitterness, general appreciation criteria, and affordability of the product were evaluated. The optimum product obtained had 84.86% radical scavenging activity, 3.7 mL foam volume, 12.80 mL NaOH/100 g DS acidity, and 4.95/7.00 points in sensory evaluation while using optimum masses of 7.35 g date seed powder and 4.64 g olive seed powder blend. In conclusion, this study has revealed that seed waste can be processed into a functional and environmentally sustainable product.