Gelir paylaşımlı inşaat sözleşmeleri ve alıcı üçüncü kişinin hukuki durumu
Revenue sharing construction contracts and the legal status of third-party buyers
  1. Tez No: 952766
  2. Yazar: ELİF COŞKUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVRİM KERMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Tez konumuz olan gelir paylaşımlı inşaat sözleşmeleri, uygulamada son yıllarda giderek daha fazla tercih edilen bir sözleşme türü haline gelmiştir. Bu sözleşme, yüklenicinin arsa sahibine ait taşınmaz üzerinde inşa edeceği yapının, arsa sahibinin yetkilendirmesi doğrultusunda yüklenici tarafından satılmasını ve satıştan elde edilecek gelirin, taraflar arasında sözleşmede belirlenen oranlarda paylaşılmasını esas almaktadır. Çalışmamızın birinci bölümünde, sözleşmenin tanımı, hukuki niteliği, unsurları, şekli; ikinci bölümünde, alıcı üçüncü kişilerin hukuki durumu; üçüncü bölümünde ise, sözleşmenin sona ermesi halleri ve dava yolu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Our thesis topic, revenue-sharing construction contracts, has become an increasingly preferred type of contract in practice in recent years. This contract is based on the principle that the contractor, authorized by the landowner, sells the structure built on the landowner's property, and the revenue generated from the sales is shared between the parties at the rates specified in the contract. In the first chapter of our study, we discuss the definition, legal nature, elements, and form of the contract. The second chapter examines the legal status of third-party buyers, while the third chapter addresses the termination of the contract and legal remedies.