Futbolcularda reaktif kuvvet indeksinin lokomotor becerilerin belirlenmesinde rolü
The effect of reactive strength index on locomotor skills in football players
- Tez No: 952776
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAHİT BAYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı futbolcularda reaktif kuvvet indeksinin lokomotor becerilere etkilerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla çalışmaya 17-19 yaşlarında elik akademi futbol liginde oynayan, en az 5 yıl lisanslı futbolu geçmişi olan, 23 erkek futbolcu gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmaya katılan futbolculara antropometrik ölçümler alındıktan sonra, uzan-eriş, 10-20-30 metre sürat ve reaktif kuvvet indeksi testleri uygulanmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi olarak p≤0.05 alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effects of the reactive strength index on locomotor skills in football players. For this purpose, 23 male football players aged 17-19, who play in the elite academy football league and have at least 5 years of licensed football experience, voluntarily participated in the study. After taking anthropometric measurements of the participating football players, reach, 10-20-30 meter speed, and reactive strength index tests were conducted. The statistical significance level was set at p≤0.05.