Soğan lodalarında nem ve sıcaklık değerleri üzerine bir araştırma
A Research on values of humidity and temperature in onion loda
  1. Tez No: 95278
  2. Yazar: MEHMET CİVELEK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SELÇUK ARIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ SOĞAN LODALARINDA NEM VE SICAKLIK DEĞERLERİ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA MEHMET CİVELEK T.Ü. TEKİRDAĞ MESLEK YÜKSEKOKULU TRAKYA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TARIM MAKİNALARI ANA BİLİM DALI Danışman : Prof. Dr. Selçuk ARIN 2000, Sayfa: 35 Jüri : Prof.Dr. Poyraz ÜLGER Prof. Dr. Selçuk ARIN (Danışman) Doç. Dr. Levent ARIN Bu çalışmada, Tekirdağ Bölgesinde yer alan Karaevli, Köseilyas ve Kayı köylerinde kurulmuş olan üç benzer loda ele alınmıştır. Bu lodaların farklı noktalarında ve dış ortamındaki nem sıcaklık ve rüzgar değerleri loda kurulduktan açılana kadar belirli periyotlarda izlenmiştir. Elde edilen bu değerler incelenerek lodadaki sıcaklık-nem ilişkileri değerlendirilmiştir. Ayrıca lodalar açıldıktan sonra ayrı ayrı çürüme oranları saptanmıştır. Gene! olarak aynı günlerde yapılan ölçüm sonuçları köylerin birbirine yakın olması sebebiyle çok büyük farklılıklar göstermemiştir. Loda içerisindeki ve loda dışarısındaki sıcaklık ve nem değişimleri birbirine bağlı olarak hareket etmektedir. Dışortamda tespit edilen nem oranları loda içerisindeki nem oranına göre çok farklılık göstermemiş ve loda içerisindeki nem oranından düşük olmuştur. Kayı köyünde loda dışında ortalama nem oranı %89.4-62.9 arasında değişirken, loda içerisinde %86.9-68.0 arasında değişmiştir. Bu sûre içerisinde ise ortalama dış ortam sıcaklığı 18.9-1.3 °C arasında olurken, loda içi sıcaklığı 18.3- 1.6°C arasında olmuştur. Karaevli köyünde ise dış ortam nem oranı 89.7-67.7 arasında, loda içi nem oranı %87.2-66.6 arasında, dış ortam sıcaklığı 19.8-0 °C ve loda içi sıcaklığı ise 14.4-1.3 °C arasında olmuştur. Köseilyas köyünde bu değerler incelendiğinde dış ortamda nem oranı %89. 1-66.2, sıcaklık 22.8-2.8 °C, loda içerisinde ise nem oranı %86.3-69.7 ve sıcaklık 22.1-2.7 °C olduğu görülmüştür. Lodalar köylere göre incelendiğinde, Kayı köyünde toplam %23.20, Karaevli köyünde %22.04 ve Köseilyas köyünde %19.37 oranında çürük tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY M.Sc. Thesis A RESEARCH ON VALUES OF HUMIDITY AND TEMPERATURE IN ONION LODA MEHMET CİVELEK TRAKYA UNIVERSITY GRADUATE SCHOOL OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES DEPARTMENT OF AGRICULTURAL MACHINERY SUPERVISOR : Prof. Dr. Selçuk ARIN 2000, Page: 35 JURY : Prof.Dr.Poyraz ÜLGER Prof. Dr. Selçuk ARIN (supervisor) Assoc. Prof.Dr. Levent ARIN In this study, similar loda which are established in the villages of Tekirdağ Kayı, Köseilyas and Karaevli have been considered. On the different points and outdoor of these loda, humidity, temperature and wind values have been watched under certain periods from establishment to opening. A temperature and humidity affairs in loda have been evaluated under scanning these values. Furthermore, after the lodas had been opened, decay rate have been fixed. Measurement results which have been done in the some days have not appeared the big differences because the villages are very near. Temperature and humidity changing indoor and outdoor move based on each other. Fixed humidityIV outdoor values have not appeared big differences compared with the humidity values indoor and it has become lower than indoor humidity value. Average humidity value out of loda in Kayi village changes between 89.4% and 62.9 %, on the other hand in loda changes between 86.9 %and 68.0 %. During this time, average out condition temperature occured between 18.9 and 1.3 °C. The temperature inside loda has become between 18.3 °C and 1.6 °C. In Karaevli village outdoor humidity value was 89.7 % and 67.7% in loda that is 87.2% and 66.6%, out condition temperature was 19.8°C and 0 °C, and temperature in loda were 14.4 - 1.3 °C. When we examined these values in Köseilyas, we found 89.1 - 66.2 %humidity value out condition, temperature 22.8 - 2.8 °C, the humidity value in loda is 86.3 - 69.7 % and temperature 22.1 - 2.7 °C. In this lodas located Kayi, Karaevli and Köseilyas village, decay ratio were found as 23.20 %, 22.04 % and 19.37% respectively.