3194 sayılı imar kanunu ve ilgili yönetmeliğinin mimari tasarımına etkisi ve mekansal sonuçları
Effects of the building law numbered 3194 and building regulation, to the architectural design and its spatial consequences
  1. Tez No: 95280
  2. Yazar: BURAK KABASAKAL
  3. Danışmanlar: DR. İHSAN SANRI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Ülkemizde son yıllardaki ekonomik gelişmeye bağlı olarak her alanda olduğu gibi imar mevzuatında da bir takım değişiklikler yapılması gereği doğmuş 9 Mayıs 1985 tarihinde 18749 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanarak ve 9 Kasım 1985 tarihinde yürürlüğe giren 3194 sayılı yeni İmar Kanunu ile imar yasasında bu yapısal ve köklü değişime gidilmiştir. Bu yasa ile ihtiyaç ve taleplerin yakından izlenmesi, hızlı çözümlenmesi için gerekli yetki ve sorumluluklar mahalli idarelere verilmiştir. Ancak valilik ve belediyelerdeki imar planı uygulamalarının, uygulayıcıların imar mevzuatını tam olarak bilmemeleri nedeniyle uygulamada konunun aksadığı görülmüştür. Bu çalışmamızda 3194 sayılı İmar Kanunu' nun ana amaç ve hedefleri ile bakanlık yetki ve görevleri incelenerek 3194 sayılı İmar Yönetmeliğinin mimarı kısıtlayan maddelerine eleştirel bir yaklaşım getirilmiştir. Bu çalışma yedi bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çalışmanın ön anlatımı olan ve konu, amaç ve kapsamı anlatan giriş bölümü, ikinci bölümde İmar Mevzuatının gelişimi ve 3194 sayılı İmar Kanunu hakkındaki bilgiler yer almaktadır. Üçüncü bölümde 3194 sayılı İmar Yönetmeliği'nin maddeleri eleştirilmekte.çözümler sunulmakta ve 3194 sayılı İmar Yönetmeliği'nin mimari tasarıma etkisi anlatılmaktadır. Dördüncü bölümde 3194 sayılı İmar Yönetmeliğinin mimari tasarıma, beşinci bölümde şehirciliğe etkileri anlatılmış mekansal sonuçlar ve öneriler ortaya konulmuştur. Altıncı bölümde 3194 sayılı İmar Yönetmeliğinin kendisi bulunmaktadır. Yedinci ve son bölümde kaynaklar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY As a result of the recent economic development as in every scope it has been necessary to make modifications in the Building Code and some structural and fundamental alterations was made in the Building Code by the law published in Official Gazette numbered 18749 on May 9th, 1985 which became effective after November 9th, 1985. Together with this law necessary authority and responsibility were bestowed upon local governments to solve problems and needs effectively and fast. But, it has been seen that the building plan applications at the governorship and municipality were limped because of the applicators who don't know the Building Code exactly Within our this work, a critical approach has been brought to the Building Regulations numbered 31 94 that restricts the architect by examining the main aims and targets of Building Law numbered 31 94 with the authorities and functions of the ministry. This research is formed of seven parts. The first part includes, preliminary expression, themes, aim and contents. The second part is telling, development of Building Law and some information about Building Law numbered 3194. In the third part, the Building Regulation numbered 3194 articles are criticised, some solutions are presented. The effects of Building Regulation to the architectural design, are given. The fourth part includes, spatial consequences of the Building Regulation numbered 3194. The fifth part contains, the effects of Building Regulation to city planning. The sixth part is the Building Regulation itself. Finally, in the seventh part resources of the thesis are given.