Aile Sağlığı Merkezine başvuran ebeveynlerin ulusal aşı takviminde yer almayan aşılara yönelik bilgi tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge, attitudes and behaviors of parents applying to family health center towards vaccines not included in the National Vaccination Schedule
- Tez No: 952811
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA GÖKGÖZ DURMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
AİLE SAĞLIĞI MERKEZİNE BAŞVURAN EBEVEYNLERİN ULUSAL AŞI TAKVİMİNDE YER ALMAYAN AŞILARA YÖNELİK BİLGİ TUTUM VE DAVRANIŞLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ Amaç: Bu çalışmanın amacı, Konya Emirgazi Aile Sağlığı Merkezine başvuran 0-10 yaş arasındaki çocuğa sahip ebeveynlerin sağlık bakanlığı ulusal aşı takviminde yer almayan aşılara (özel, ücretli) yönelik bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışma Konya ili Emirgazi ilçesinde bulunan Aile Sağlığı Merkezi'ne 01/07/2024-31/08/2024 tarihleri arasında başvuran 0-10 yaş arasında çocuğa sahip 374 ebeveyn ile yapıldı. Veri toplama araçları olarak Anket Formu ve Aşıya İlişkin Tutumlar Ölçeği (AİTÖ) kullandı. Form ve anket ebeveynlere yüz yüze görüşme yöntemi ile doldurtuldu. Verilerin analizinde SPSS 25.0 paket programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF THE KNOWLEDGE, ATTITUDES AND BEHAVIORS OF PARENTS APPLYING TO FAMILY HEALTH CENTER TOWARDS VACCINES NOT INCLUDED IN THE NATIONAL VACCINATION SCHEDULE Aim: The aim of this study is to evaluate the knowledge, attitudes and behaviors of parents of children aged 0-10 who applied to Konya Emirgazi Family Health Center towards vaccines (private, paid) that are not included in the national vaccination calendar of the Ministry of Health. Material and Method: The study was conducted with 374 parents of children aged 0-10 who applied to the Family Health Center in the Emirgazi district of Konya province between July 1, 2024, and August 31, 2024. A Questionnaire Form and the Attitudes toward Vaccination Scale were used as data collection tools. Parents completed the form and survey via face-to-face interviews. Data were analyzed using SPSS 25.0.