20-49 yaş arasındaki bireylerde beden algısı ile vücut ölçüm parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of body image and anthropometric parameters in individuals aged 20–49 years
  1. Tez No: 952835
  2. Yazar: HATİCE NUR YAVUZ
  3. Danışmanlar: DR. IŞIK GÖNENÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu çalışmada 20–49 yaş arası bireylerde beden algısı, sosyal fizik kaygısı ve vücut ölçüm parametreleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel ve tanımlayıcı tipteki çalışmamıza 01.04.2025 ile 01.06.2025 tarihleri arasında, İstanbul SBÜ Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerine herhangi bir sebeple başvuran mental-fiziksel engeli olmayan 20-49 yaş aralığında 209 kişi dahil edilmiş, onam formları alınmıştır. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri sorgulanmış, beden algısı Stunkard Beden Algısı Ölçeği (SBAÖ) ile sosyal fizik kaygısı düzeyi ise Sosyal Fizik Kaygı Envanteri (SFKE) ile değerlendirilmiştir. Ayrıca katılımcıların boy, kilo, bel çevresi (BÇ) ve kalça çevresi (KÇ) ölçülerek vücut kitle indeksi (VKİ) ve bel/kalça oranı (BKO) hesaplanmıştır. İstatistiksel analizler ve hesaplamalar için IBM SPSS Statistics 26.0 ve MS-Excel 2024 programları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the relationship between body image, social physique anxiety, and body measurement parameters in participants aged 20–49 years. Materials and Methods: This cross-sectional, descriptive study included 209 individuals aged 20–49, without any mental or physical disability, who presented to the Family Medicine outpatient clinics of Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital between April 1, 2025, and June 1, 2025. Sociodemographic characteristics were recorded, body image was assessed using the Stunkard Figure Rating Scale (FRS), and social physique anxiety was measured with the Social Physique Anxiety Scale (SPAS). In addition, participants' height, weight, waist circumference (WC), and hip circumference (HC) were measured, and body mass index (BMI) and waist-to-hip ratio (WHR) were calculated.