miR-124a genindeki Rs531564 G>C polimorfizminin erişkinlerin latent otoimmün diyabeti (LADA) Hastalarında miRNA-124a gen ekspresyonu üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of Rs531564 polmorphism in the miR-124a gene on miRNA-124a gene expression in latent autoimmune diabetes of adults (LADA)
- Tez No: 952851
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ KANCA DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Diabetes mellitus (DM), dünya nüfusunun önemli bir çoğunluğunda görülen kronik bir hastalıktır. DM, tip 1 diyabet (T1DM), tip 2 diyabet (T2DM), gestasyonel diyabet (GDM) ve diğer nedenlere bağlı diyabet olmak üzere dört gruba ayrılır. T1DM genelde pankreatik β-adacık hücrelerinin hızlı otoimmün hasarıyla karakterize edilmektedir. T1DM'nin özel bir alt tipi olan Erişkinlerin Latent Otoimmün Diyabeti (LADA)'nde ise, pankreatik β adacık hücrelerinin yavaş otoimmün hasarı meydana gelir. LADA genelde 25-30 yaş üstü bireylerde gözlemlenir. T2DM orta yaşlı ve yaşlı yetişkinlerde hareketsiz yaşam tarzı nedeniyle insülin direnci zemininde gelişmekte ve buna zamanla β hücre fonksiyonunda azalma eklenmektedir. LADA hastaları tanı döneminde pozitif otoantikor değerleriyle T1DM; başlangıç yaşı ve geç insülin gereksinimiyle T2DM olarak yanlış tanı alabilirler. mikroRNA (miRNA)'lar, gen ekspresyonunun post-transkripsiyonel düzenleyicisi olarak görev alan tek sarmallı ve kodlama yapmayan RNA molekülleridir. Hücre proliferasyonu, apoptoz, hücre farklılaşması ve karsinojenez gibi çeşitli hücresel mekanizmaları kontrol eden mRNA'ların düzenlenmesinde görev alırlar. miR-124a, pankreatik β hücrelerinin gelişiminde hayati bir rolü olduğu düşünülen, insülin sekresyonu ve glikoz metabolizmasında görev alan bir transkripsiyon faktörü olan FOXA2'yi hedefleyerek ekzositotik sistemdeki çeşitli bileşenleri modüle eder. Bu nedenle, çalışmamızda diyabet patogenezinde rol oynadığı gösterilen miR124a düzeylerinin LADA gelişimindeki katkısı incelenmek istenmiştir. Bunun için projemizde miR-124a Rs531564 G>C polimorfizminin miR-124a'nın anlatım düzeyleri üzerine etkisi incelenmiştir. Bu amaçla, çalışmamızda miR-124a Rs531564 G>C polimorfizminin incelenmesi için önce kandan DNA izolasyonu, ardından GZ-PZR tekniğiyle mutasyon analizi gerçekleştirilmiştir. İlaveten, miR-124a'nın gen anlatımındaki değişimi takip etmek üzere miRNA izolasyonu, miRNA'dan ters transkriptaz PZR ile cDNA sentezi ve cDNA'dan gerçek zamanlı PZR ile ekspresyon analizi yapılmıştır. Bu analizler hücrede her zaman anlatımı yapılan bir housekeeping gen varlığında ve LADA hasta ve kendisinde ve ailesinde diyabet olmayan sağlıklı bireylerden oluşan iki grupta karşılaştırılarak yürütülmüştür. Ardından çalışma grubunun genetik verileri klinik ve biyokimyasal verilerle birlikte istatistiksel olarak irdelenerek LADA'nın immün patogenezindeki rolüne katkısı değerlendirilmiştir. Çalışma bulgularına göre, LADA grubunda HbA1c, glukoz, potasyum, fosfor, ALP ve WBC düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde yüksek; ürik asit, sodyum, klor, magnezyum, GGT, albumin, serbest T3 ve PTH düzeyleri ise anlamlı şekilde düşüktür. miR-124a gen ekspresyon düzeyleri hasta grubunda kontrol grubuna kıyasla anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur (p=0,005). Korelasyon analizlerinde, miR-124a düzeyleri kontrol grubunda idrar albumin kreatinin oranı ile; hasta grubunda ise BUN, üre, lipaz, indirekt bilirubin, C-peptid ve RBC düzeyleri ile negatif yönlü anlamlı ilişki göstermiştir. Ayrıca, sedanter yaşam tarzı ve hiperlipidemi varlığının LADA gelişimi ile bağımsız olarak ilişkili olduğu belirlenmiştir. Bu sonuçlar, miR-124a'nın LADA patogenezinde potansiyel biyobelirteç rolü olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus (DM) is a chronic disease seen in significant majority of the world's population. DM is divided into four groups: type 1 diabetes (T1DM), type 2 diabetes (T2DM), gestational diabetes and diabetes related to other causes. T1DM is generally decribed by immüne mediated damage to pancreatic beta islet cells. Latent autoimmune diabetes of adults (LADA) which is a special subtype of T1DM, slow immüne mediated damage to pancreatic beta islet cells occurs. LADA is generally observed in individuals over the age of 25-30. T2DM develops in middle aged and elderly adults on the basis of insulin resistance due to a inactive lifestyl and a decrease in beta cell function is added with time. LADA patients have T2DM with positive autoantibody values at diagnosis; They may be misdiagnosed as T2DM due to their age of onset and late insülin requirement. microRNAs (miRNAs) are single-stranded, non coding RNAs that function as post transcriptional gene expression regulators. They play a role in the regulation of mRNAs that govern several cellular processes, including the cell growth, apoptosis, differentiation and the development of cancer. miR-124a modulates various components in the exocytotic system by targeting FOXA2, a transcription factor that plays a role in insulin secretion and glucose metabolism, which is considered essential for the development of pancreatic beta cells. Consequently, our study aims to investigate the role of miR124a levels, which have been implicated in the pathogenesis of diabetes, in the development of LADA. For this purpose, in our project, the expression levels of miR124a will be examined in the presence of miR-124a Rs531564 G>C polymorphisms. For this purpose, after DNA isolation from blood, mutation analysis was performed with Real-time PCR technique to examine miR-124a Rs531564 G>C polymorphism. In addition, miRNA isolation, cDNA synthesis from miRNA via reverse transcriptase PCR, and qPCR from cDNA were conducted to assess the gene expression levels of miR-124a. These analyzes were carried out with the inclusion of a housekeeping gene, which is consistenly expressed in cells and by comparing two groups consisting of LADA patients and healthy individuals who do not have diabetes in themselves or their family. Then, the genetic data of the study group was analyzed statistically together with clinical and biochemical data and its contribution to the role of LADA in immune pathogenesis was evaluated. According to the findings of the study, HbA1c, glucose, Potassium, phosphorus, ALP, and WBC levels were significantly higher in the LADA group Compared to the control group, whereas uric acid, sodium, chloride, magnesium, GGT, albumin, free T3, and PTH levels were significantly lower. miR 124a gene expression levels were found to be significatly elevated in the LADA group Compared to the control group (p=0,005). In correlation analyses, miR-124a levels showed a significant negative correlation with urinary albumin/creatinine ratio in the control group, and with BUN, urea, lipase, indirect bilirubin, C-peptide, and RBC levels in the patient group. Additionally, a sedentary lifestyle and the presence of hyperlipidemia were identified as independent factors associated with the developments of LADA. These results suggest that miR-124a may play a potential biomarker role in the pathogenesis of LADA.