ProQuest ve YÖK Tez veri tabanları üzerinden insan kaynakları yönetimi alanında yazılmış tezlerin karşılaştırmalı analizi
A comparative analysis of theses written in the field of human resource management in the ProQuest and YÖK Thesis databases
  1. Tez No: 952850
  2. Yazar: SEVDENUR GÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM KIRKBEŞOĞLU, ÖĞR. GÖR. GÜLTEN ŞENKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez, İnsan Kaynakları Yönetimi (İKY) alanında 2020–2024 yılları arasında yayımlanan lisansüstü tezleri, ulusal (YÖK Tez) ve uluslararası (ProQuest Dissertations and Theses) veri tabanları üzerinden karşılaştırmalı olarak incelemeyi amaçlamıştır. Bu çalışmada veri kaynağı olarak ProQuest ve YÖK Tez veri tabanları tercih edilmiştir. ProQuest, uluslararası literatüre erişim imkânı sunarken YÖK Tez, ulusal düzeydeki akademik üretimi yansıtmaktadır. Bu iki veri tabanının birlikte kullanılması, İKY alanındaki güncel eğilimlerin hem ulusal hem de uluslararası düzeyde karşılaştırmalı olarak analiz edilmesine olanak sağlamıştır. Çalışma kapsamında çeşitli filtreleme ölçütlerine göre belirlenen 1459 tez incelenmiştir. Bu yönüyle araştırma evrenini İKY alanındaki akademik çalışmalar oluştururken, örneklem belirli sınırlılıklar dahilinde seçilen tezlerden oluşmaktadır. YÖK Ulusal Tez Merkezi'nden elde edilen 457 yüksek lisans ve 125 doktora tezi ile ProQuest veri tabanından seçilen 251 yüksek lisans ve 626 doktora tezi çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışma sonucunda tezlerin yıllara, türlerine ve çalışma alanlarının dağılımlarına ilişkin belirgin eğilimler saptanmıştır. YÖK Tez veri tabanında işletme ağırlıklı çalışmalar öne çıkarken, ProQuest'te disiplinler arası yaklaşımların daha yaygın olduğu görülmüştür. Yöntem açısından, Türkiye'de nicel yaklaşımlar ön planda iken, uluslararası tezlerde nitel ve karma yöntemlerin daha sık kullanıldığı tespit edilmiştir. Anahtar kavramlar düzeyinde ise her iki veri tabanında da“insan kaynakları yönetimi”,“performans yönetimi”,“yetenek yönetimi”,“işe alım”,“kariyer yönetimi/gelişimi”ve“pandemi”gibi stratejik ve güncel konuların öne çıkması, İKY alanının ulusal ve uluslararası düzeyde benzer tematik çerçevelerde ele alındığını göstermektedir. Ancak, ProQuest veri tabanındaki çalışmaların daha çok küresel ölçekte önem kazanan toplumsal eşitlik, teknolojik gelişmeler ve çeşitlilik gibi yenilikçi konulara odaklandığı; buna karşın YÖK Tez veri tabanındaki çalışmaların daha çok yerel bağlamda öne çıkan ve uygulamaya yönelik konuları işlediği görülmektedir. Bu durum, uluslararası çalışmaların teorik çeşitlilik ve çağdaş eğilimlere daha fazla yer verdiğini, ulusal çalışmaların ise mevcut uygulamalar ve kurumsal yapılar çerçevesinde şekillendiğini ortaya koymaktadır. Bu bulgular, İKY alanındaki ulusal ve uluslararası araştırma yönelimleri arasındaki benzerliklerin ve farklılıkların altını çizerken; gelecekteki araştırmalar için de önemli boşluk alanlarını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to comparatively examine graduate theses published between 2020 and 2024 in the field of Human Resource Management (HRM) through national (YÖK Thesis) and international (ProQuest Dissertations and Theses) databases. In this study, ProQuest and YÖK Thesis databases were selected as data sources. While ProQuest provides access to the international literature, YÖK Thesis reflects academic production at the national level. The combined use of these two databases enabled a comparative analysis of current trends in the HRM field at both national and international levels. A total of 1,459 theses determined by various filtering criteria were examined within the scope of the study. In this respect, the research population consists of academic studies in the HRM field, while the sample comprises theses selected within certain limitations. The study included 457 master's and 125 doctoral theses obtained from the YÖK National Thesis Center, along with 251 master's and 626 doctoral theses selected from the ProQuest database. As a result of the study, distinct trends regarding the distribution of theses by years, types, and fields of study were identified. Business-oriented studies predominated in the YÖK Thesis database, whereas interdisciplinary approaches were more common in ProQuest. Methodologically, quantitative approaches predominated in Turkish theses, whereas qualitative and mixed methods were employed more frequently in international dissertations. At the level of key concepts, strategic and contemporary topics such as“human resource management,”“performance management,”“talent management,”“recruitment,”“career management/development,”and“pandemic”stood out in both databases, indicating that the HRM field is addressed within similar thematic frameworks at the national and international levels. However, studies in the ProQuest database tended to focus more on innovative issues gaining global significance, such as social equity, technological developments, and diversity, whereas those in the YÖK Thesis database primarily addressed locally salient and practice-oriented topics. This situation reveals that international studies afford more space for theoretical diversity and contemporary trends, whereas national studies are shaped within the framework of existing practices and institutional structures. These findings highlight the similarities and differences between national and international research orientations in the HRM field and reveal important gap areas for future research.