İsviçre sistemine göre iki yönlü Gale- Shapley algoritması ile satranç rakip eşleştirme
Two-way according to the Switzerland system chess opponent matching with the Gale-Shapley algorithm
- Tez No: 952872
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ZAHİD GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Enformasyon Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Satranç, 8x8 karelik bir tahta üzerinde oynanan, her oyuncunun 16 taşını kullanarak rakibin taşlarını ele geçirmeye çalıştığı, stratejiye dayalı bir zekâ oyunudur. Tarihsel süreçte Doğu'dan Batı'ya hızla yayılmış, dünya çapında saygın turnuvalarla küresel bir oyun haline gelmiştir. Satrançta oyun içi kurallar kadar, müsabaka sürecinde uygulanan eşleştirme kuralları da büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, Dünya Satranç Federasyonu (FIDE) tarafından tanımlanan İsviçre Eşleştirme Sistemi ile Gale-Shapley algoritmasının birleştirilmesiyle yenilikçi bir eşleştirme algoritması geliştirilmiştir. Geliştirilen algoritma, Chess.com platformunda yer alan en iyi 698 oyuncu ile simüle edilen örnek bir turnuva üzerinde test edilmiştir. Elde edilen eşleşmelerin, İsviçre sisteminin temel kurallarına (benzer puanlı oyuncuların eşleşmesi, aynı oyuncuların tekrar eşleşmemesi, renk dağılımının dengelenmesi) uygun olduğu görülmüştür. Ayrıca, az ve orta sayıda katılımcıya sahip gerçek turnuvaların sonuçlarıyla karşılaştırma yapılmış, önerilen algoritmanın rastgele eşleştirmeye kıyasla daha dengeli ve tutarlı sonuçlar ürettiği belirlenmiştir. Karışık puan gruplarına sahip oyuncuların önerilen algoritma ile kıyaslanmıştır. Çalışma kapsamında yalnızca ELO derecelendirme sistemiyle yetinilmeyip, Glicko, ELO++ ve TrueSkill gibi farklı derecelendirme sistemleri de incelenmiştir. Bu sistemlerin, oyuncu performanslarının daha hassas ölçülmesinde ve eşleşmelerin kalitesinin artırılmasında sağladığı avantajlar değerlendirilmiştir. Özellikle güç seviyesi benzer oyuncular arasında yapılan eşleşmelerde bu sistemlerin tutarlı sonuçlar verdiği saptanmıştır. Geliştirilen eşleştirme algoritması, her turda oyuncuların puan durumuna ve önceki taş renklerine göre eşleştirme yaparken, Gale-Shapley algoritması ile kararlı eşleşmeler oluşturulmasını sağlar. Ayrıca, algoritma tüm oyuncuların turnuva boyunca aktif kalmasını hedefleyerek eleme yöntemlerinden farklı bir yapı sunar. Örnek turnuvalarda bazı oyuncuların eksik katılım göstermesine rağmen, geliştirilen sistem tüm oyuncuları eşleştirerek simülasyonlarda başarılı sonuçlar üretmiştir. ELO puan farkı yüksek olan eşleşmelerde beklenmedik sonuçlar gözlenmiş olsa da sistem genel olarak istikrarlı ve adil bir eşleştirme modeli sunmuştur. Geliştirilen bu sistem ile satranç turnuvalarında en adil ve dengeli eşleşmelerin sağlanması hedeflenmiştir. Turnuva sonunda eşleşmeler ne olursa olsun performansa dayalı olarak güç puanları hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Chess is a strategic intellectual game played on an 8x8 board, where each Oyuncu uses 16 pieces to try to capture the opponent's pieces. Over the course of history, it has spread rapidly from East to West and has become a global game with prestigious tournaments held worldwide. In chess, not only in-game rules but also the pairing regulations used during competitions are of great importance. In this study, an innovative pairing algorithm was developed by combining the Swiss Pairing System defined by the World Chess Federation (FIDE) and the Gale-Shapley algorithm. The developed algorithm was tested through a simulated tournament involving the top 698 Oyuncular listed on the Chess.com platform. The resulting pairings were found to comply with the main principles of the Swiss system, such as pairing Oyuncular with similar scores, preventing repeat pairings in subsequent rounds, and balancing Renk assignments. Moreover, the results of the proposed algorithm were compared with those of real tournaments involving small and medium numbers of participants. The algorithm produced more balanced and consistent pairings compared to random matchings. Oyuncular with mixed rating levels were also analyzed in comparison with the proposed algorithm. In addition to the ELO rating system, other rating models such as Glicko, ELO++, and TrueSkill were also examined. These systems were evaluated for their advantages in more accurately measuring player performance and enhancing the quality of pairings. It was observed that these systems produced consistent results, especially in matchups between players with similar strength levels. The proposed pairing algorithm creates stable pairings using the Gale-Shapley algorithm while considering player's scores and color assignments from previous rounds. Unlike elimination systems, the algorithm ensures that all players remain active throughout the tournament. Although some players did not participate in certain rounds during the sample tournaments, the developed system successfully matched all Oyuncular in simulations. While unexpected outcomes were observed in pairings with large ELO point differences, the system overall provided a stable and fair pairing model. With this system, the aim is to ensure the most fair and balanced pairings in chess tournaments. Regardless of the matchups, performance-based strength scores were calculated at the end of the tournament.