Depremzedelerde ruhsal travma bulgularının incelenmesi
Examination of mental trauma signs in earthquake victims
  1. Tez No: 952871
  2. Yazar: NEVRA DUMAN DOLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL PAKİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremleri yaşayan depremzedelerde, ruhsal durum değerlendirmesi yapmak ve depremzedelerin yaşadıkları travmanın şiddetinin, sosyodemografik veriler ile ilişkisini incelemektir. Araştırmamızın temel hipotezi“Ruhsal travmanın şiddeti sosyoekonomik ve sosyodemografik verilere göre değişkenlik göstermektedir”şeklindedir. Araştırmanın evreni Kahramanmaraş depremini yaşayan tüm depremzedelerdir. Araştırmanın örneklemini 314 katılımcı depremzede oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak“DSM-5 için Travma Sonrası Stres Bozukluğu Kontrol Listesi (PCL 5)”ve“Sosyodemografik Veri Formu”katılımcılara uygulanmıştır. Verilerin istatistiki analizi sonucunda deprem sonrası yaşanan ruhsal travmanın şiddetinin, kadınlarda ve psikiyatrik rahatsızlığı olan bireylerde artış gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır; bununla birlikte araştırmada yaş ve sosyoekonomik düzey değişkenleri ile ruhsal travmanın şiddeti arasında anlamlı bir ilişki elde edilememiştir. Araştırma sonuçları adli bilimler açısından değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular literatür bağlamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to evaluate the psychological state of earthquake victims who experienced the February 6 Kahramanmaraş centered earthquakes and to examine the relationship between the severity of the trauma experienced by the earthquake victims and sociodemographic data. The basic hypothesis of our research is“The severity of psychological trauma varies according to socioeconomic and sociodemographic data”. The universe of the research is all earthquake victims who experienced the Kahramanmaraş earthquake. The sample of the research consists of 314 earthquake participants. In the research, the“Post Traumatic Stress Disorder Checklist (PCL-5) for DSM-5”and the“Sociodemographic Data Form”were applied to the participants as data collection tools. As a result of the statistical analysis of the data, it was concluded that the severity of psychological trauma experienced after the earthquake increased in women and individuals with psychiatric disorders; however, no significant relationship was obtained between the variables of age and socioeconomic level and the severity of psychological trauma in the research. The research results were evaluated in terms of forensic sciences. The findings were discussed in the context of the literature.