Siber zorbalığın duygusal özerklik ve kişilik özellikleri açısından incelenmesi
Examination of cyberbullying in terms of emotional autonomy and personality traits
  1. Tez No: 952894
  2. Yazar: ESRA NUR BAŞTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmada üniversite öğrencilerinde siber zorbalık, duygusal özerklik ve kişilik özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden biri olan genel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2024-2025 eğitim öğretim yılında Necmettin Erbakan Üniversitesinde öğrenim görmekte olan 18-25 yaş arasında 299 kadın 116 erkek toplam 415 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada verileri toplamak için Üniversite Öğrencileri için Yenilenmiş Siber Zorbalık Ölçeği, Duygusal özerklik Ölçeği, Beş Faktör Kişilik Özellikleri Ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmaya katılan bireylerin sosyodemografik özellikleri frekans ve yüzde analizleri ile, araştırma değişkenlerine ilişkin betimsel istatistikler (ortalama, standart sapma, çarpıklık ve basıklık) ile değerlendirilmiştir. Ölçeklerin iç tutarlılığı Cronbach Alfa katsayısı ile test edilmiştir. Verilerin normal dağılıma uygunluğu çarpıklık-basıkılık değerlerine göre değerlendirilmiş, gruplar arası karşılaştırmalar için bağımsız örneklemler t-testi ve normal dağılmayan veriler için Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Değişkenler arası ilişkiler ise Pearson korelasyon analizi ve Spearman's rho korelasyon analizi ile incelenmiştir. Analiz sonuçlarına göre, erkek öğrencilerin cinsel içerikli siber zorbalık düzeyleri kız öğrencilere kıyasla anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur. Kız öğrencilerin ise duygusal özerklik düzeyleri erkeklerden anlamlı şekilde daha yüksek çıkmıştır. Kişilik özellikleri bakımından cinsiyete göre anlamlı farklılıklar gözlemlenmiştir. Ayrıca, siber zorbalık ile duygusal özerklik ve kişilik özellikleri arasında düşük düzeyde, negatif yönlü ve anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Bu sonuçlar, bireysel özelliklerin siber zorbalık davranışlarıyla ilişkili olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between cyberbullying, emotional autonomy and personality traits in university students. General survey model, one of the quantitative research methods, was used in the study. The study group of the research consists of 415 university students studying at Necmettin Erbakan University in the 2024-2025 academic year. The Revised Cyberbullying Scale for University Students, Emotional Autonomy Scale, Five Factor Personality Traits Scale and Personal Information Form prepared by the researcher were used to collect data. The sociodemographic characteristics of the individuals participating in the study were evaluated with frequency and percentage analyzes, and descriptive statistics (mean, standard deviation, skewness and kurtosis) were used for the research variables. The internal consistency of the scales was tested with Cronbach's alpha coefficient. The suitability of the data for normal distribution was evaluated according to skewness and kurtosis values, independent samples t-test was used for intergroup comparisons and Mann-Whitney U test was used for non-normally distributed data. The relationships between variables were analyzed by Pearson correlation analysis and Spearman's rho correlation analysis. According to the results of the analysis, male students' levels of cyberbullying with sexual content were found to be significantly higher than female students. Emotional autonomy levels of female students were significantly higher than male students. Significant differences were observed in terms of personality traits according to gender. In addition, low, negative and significant relationships were found between cyberbullying and emotional autonomy and personality traits. These results suggest that individual characteristics may be related to cyberbullying behaviors.