Ebeveyn ve öğretmenlerin duygu sosyalleştirme davranışlarının okul öncesi eğitime devam eden çocukların sosyal bilgi işleme becerisine etkisi
The effect of parents' and teachers' emotion socialization behaviors on the social information processing skills of preschool children
- Tez No: 952905
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA SOYDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma, ebeveyn ve öğretmenlerin duygu sosyalleştirme davranışlarının okul öncesi eğitime devam eden çocukların sosyal bilgi işleme becerisine etkisi incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın temel amacı çocukların sosyal bilgi işleme becerilerini etkileyen faktörleri incelemek ve ebeveyn duygu sosyalleştirme davranışlarının okul öncesi eğitime devam eden çocukların sosyal bilgi işleme becerisine etkisinde öğretmen duygu sosyalleştirme davranışlarının düzenleyici etkisini araştırmaktır. Çalışma nicel yöntemle gerçekleştirilmiş, 114 okul öncesi eğitime devam eden çocuk, bu çocukların anneleri, 12 okul öncesi öğretmeni araştırmaya dahil edilmiştir. Veriler, öğretmenlerin duygu sosyalleştirme davranışlarını ölçmek için; Çocukların Olumsuz Duygularıyla Başa Çıkma Ölçeği (Öğretmen Formu), annelerin duygu sosyalleştirme davranışlarını ölçmek için; Çocukların Olumsuz Duygularıyla Başa Çıkma Ölçeği (Ebeveyn Formu); çocukların sosyal bilgi işleme becerilerini ölçmek için ise Okul Öncesi Dönem Çocukları İçin Sosyal Bilgi İşleme Süreci Testi (Social Information Processing Interview–Preschool Version) ve araştırmacı tarafından hazırlanan Anne -Çocuk, Öğretmen Bilgi Formu aracılığı ile toplanmıştır. Analizler sonucunda annelerin duygu sosyalleştirme davranışlarının çocukların sosyal bilgi işleme becerisi üzerinde anlamlı bir etkisinin olduğu, öğretmen duygu sosyalleştirme davranışlarının bu ilişkide düzenleyici rolü olduğu bulunmuştur. Ayrıca, sosyo-ekonomik durum, kardeş sayısı, anne eğitim durumu gibi demografik değişkenlere göre annelerin duygu sosyalleştirme davranışlarında buna bağlı olarak çocuğun sosyal bilgi işleme becerilerinde farklılıklar gözlemlenmiştir. Araştırmanın sonuçları, erken çocukluk döneminde sosyal bilgi işleme becerisini desteklemede öğretmenlerin ve annelerin rolüne dikkat çekilerek; uygulayıcılara ve araştırmacılara yönelik çeşitli öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effect of parents' and teachers' emotion socialization behaviors on the social information processing skills of children attending preschool education. The main objective of the research is to investigate the factors that influence children's social information processing skills and to explore the moderating role of teachers' emotion socialization behaviors in the effect of parents' emotion socialization behaviors on these skills. The study was carried out using a quantitative research method and included 114 preschool children, their mothers, and 12 preschool teachers. The data were collected using the following tools: the Coping with Children's Negative Emotions Scale (Teacher Form) to measure teachers' emotion socialization behaviors; the Coping with Children's Negative Emotions Scale (Parent Form) to measure mothers' emotion socialization behaviors; the Social Information Processing Interview–Preschool Version to assess children's social information processing skills; and a Parent-Child and Teacher Information Form developed by the researcher. The analyses revealed that mothers' emotion socialization behaviors had a significant effect on children's social information processing skills, and that teachers' emotion socialization behaviors played a moderating role in this relationship. Additionally, differences were observed in mothers' emotion socialization behaviors—and consequently in children's social information processing skills—based on demographic variables such as socio-economic status, number of siblings, and mothers' educational background. The findings highlight the roles of both teachers and mothers in supporting social information processing skills during early childhood and offer various recommendations for practitioners and researchers.