Okul öncesi eğitimde ChatGPT kullanımına ilişkin öğretmen görüş ve deneyimleri
Teacher views and experiences on the use of ChatGPT in early childhood education
  1. Tez No: 952910
  2. Yazar: ZEYNEP PARLAKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHİME FİLİZ AĞMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
21.yüzyılın dijital dönüşüm süreci, eğitim alanında köklü değişimlere yol açmış ve yapay zekâ teknolojilerinin öğretim süreçlerine entegrasyonu kaçınılmaz hâle gelmiştir. Bu bağlamda, OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT gibi üretken yapay zekâ araçları, öğretmenlerin eğitim planlama, içerik üretme ve öğrenci ihtiyaçlarına uygun etkinlik geliştirme süreçlerinde yeni olanaklar sunmaktadır. Bu araştırma, ChatGPT'nin okul öncesi eğitimdeki uygulanabilirliğini öğretmen deneyimleri bağlamında inceleyerek, söz konusu teknolojinin pedagojik etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, nitel araştırma desenlerinden fenomenolojik (olgubilim) yaklaşımla yürütülmüş; çalışma grubunu 2023–2024 eğitim-öğretim yılında Türkiye'nin farklı şehirlerinde Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı anaokulu ve anasınıflarında görev yapan 23 okul öncesi öğretmeni oluşturmuştur. Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmış; içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Görüşme formunun geçerlik ve güvenirliği uzman görüşleri ve pilot uygulamalarla sağlanmıştır. Araştırmanın bulguları, öğretmenlerin büyük çoğunluğunun ChatGPT'yi eğitimde yenilikçi, zaman kazandıran, bireyselleştirilmiş öğrenme ortamlarını destekleyen ve materyal çeşitliliği sağlayan bir araç olarak değerlendirdiğini göstermektedir. Bununla birlikte, veri güvenliği, erişim problemleri ve teknolojiye bağımlılık riski gibi kaygılar da dile getirilmiştir. Sonuç olarak, ChatGPT'nin okul öncesi eğitimde yaratıcı etkinlik geliştirme, öğrenme motivasyonunu artırma ve öğretim süreçlerini zenginleştirme açısından önemli bir potansiyele sahip olduğu; ancak etkili kullanımının öğretmenlerin teknoloji yeterlikleri ve etik farkındalık düzeyleriyle doğrudan ilişkili olduğu belirlenmiştir. Bu kapsamda, okul öncesi öğretmenlerine yönelik yapay zekâ tabanlı uygulamaların pedagojik entegrasyonuna ilişkin mesleki gelişim programlarının yaygınlaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The digital transformation process of the 21st century has led to profound changes in the field of education, making the integration of artificial intelligence (AI) technologies into teaching processes inevitable. In this context, generative AI tools such as ChatGPT, developed by OpenAI, offer new possibilities for teachers in educational planning, content creation, and developing activities that meet students' needs. This study aims to examine the applicability of ChatGPT in early childhood education from the perspective of teacher experiences, evaluating the pedagogical impacts of this technology. The research was conducted using a phenomenological (qualitative) approach, one of the qualitative research designs, and the study group consisted of 23 preschool teachers working in kindergartens and preschool classes affiliated with the Ministry of National Education in different cities of Türkiye during the 2023–2024 academic year. Data were collected through a semi-structured interview form developed by the researcher and analyzed using content analysis. The validity and reliability of the interview form were ensured through expert opinions and pilot studies. Research findings indicate that the majority of teachers consider ChatGPT an innovative educational tool that saves time, supports individualized learning environments, and provides material diversity. However, concerns regarding data security, accessibility issues, and the risk of technological dependency were also expressed. In conclusion, it was determined that ChatGPT has significant potential for fostering creative activity development, enhancing learning motivation, and enriching teaching processes in early childhood education. Nevertheless, its effective use is directly related to teachers' technological competencies and ethical awareness levels. Therefore, it is recommended to expand professional development programs focused on the pedagogical integration of AI-based applications for preschool teachers.