Sosyal bilgiler dersi öğretim programı ve ders kitaplarının depreme dirençli toplum oluşturma bağlamında incelenmesi
Examination of social studies course curriculum and textbooks in the context of creating an earthquake-resistant society
  1. Tez No: 1010459
  2. Yazar: MUSTAFA GÜLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
İnsanların hayatları boyunca karşılaştıkları önemli sorunlardan bir tanesi de afetlerdir. Afetlerin yarattığı etkiyi azaltmak için yapılabilecek en önemli işlerden birisi de eğitimdir. Okullarda konu ile en alakadar ders olarak Sosyal Bilgiler dersi öne çıkmaktadır. Bu araştırma Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli anlayışına uygun olarak hazırlanan Sosyal Bilgiler Dersi Öğretim Programı(SBDÖP) ve bu anlayışa uygun olarak Milli Eğitim Bakanlığı(MEB) tarafından hazırlanan Sosyal Bilgiler 5 ve 6.sınıf ders kitaplarını depreme dirençli toplum oluşturma bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi işe koşulmuştur. Araştırmada veriler 2024 SBDÖP ve bu programa uygun olarak hazırlanan MEB tarafından kullanılması uygun görülen 5 ve 6.sınıf ders kitaplarından toplanmaktadır. Elde edilen veriler betimsel ve içerik analizi yöntemleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak öğretim programının temel yaklaşım, özel amaçlar, içerik çerçevesi, öğrenme alanları bölümlerinde deprem ve ilişkili kavramlara yer verildiği anlaşılmaktadır. 5.sınıf ders kitabının doğrudan ilgili öğrenme çıktısını içeren konu ve dolaylı olarak diğer konularda örnek metinler, etkinlikler aracılığıyla deprem ve ilişkili kavramlara yer verdiği anlaşılmaktadır. 6.sınıf ders kitabında dolaylı olarak ele alınan bir konu ve diğer konular içerisinde deprem ile ilişkili kavramlara yer verildiği görülmektedir. Araştırmanın sonunda hazırlanacak yeni öğretim programları, ders kitapları ve araştırmacılara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the major challenges people face throughout their lives is natural disasters. Education is one of the most important measures that can be taken to mitigate the impact of disasters. Among school subjects, Social Studies stands out as the one most closely related to this topic. This study aims to examine the Social Studies Curriculum (SBDÖP), prepared in accordance with the Turkey Century Education Model, and the 5th and 6th-grade Social Studies textbooks prepared by the Ministry of National Education (MEB) in line with this model, within the context of building a disaster-resilient society. The study employs document analysis, a qualitative research method. Data for the study were collected from the 2024 SBDÖP and the 5th and 6th-grade textbooks prepared by the MEB in accordance with this curriculum. The data obtained were evaluated using descriptive and content analysis methods. As a result, it was found that the curriculum includes references to earthquakes and related concepts in its sections on the basic approach, specific objectives, content framework, and learning areas. It is observed that the 5th-grade textbook includes earthquake-related concepts through topics containing direct learning outcomes and through example texts and activities in other topics. In the 6th-grade textbook, it is noted that earthquake-related concepts are addressed indirectly within a specific topic and incorporated into other topics. Recommendations for new curricula, textbooks, and researchers were provided at the conclusion of the study.